fbpx

Mstów

Zebrane dary pojechały na Kresy. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców nasi rodacy będą mieli prawdziwe święta

fot. Urząd Gminy Mstów

Gmina po raz czwarty włączyła się w akcję mającą na celu pomoc rodakom mieszkającym na Wileńszczyźnie.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie oraz tamtejsza parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W akcję cyklicznie włącza się powiat oraz kilka samorządów z regionu. Co roku także cieszy się ona niesłabnącym uznaniem mieszkańców gminy Mstów.

Na czym polega wspomniana akcja? Głównie na zbiórce artykułów żywnościowych, szkolnych i słodyczy. Jak przekonują organizatorzy, równie ważny jest gest solidarności oraz serdecznej pamięci wobec Polaków mieszkających na Kresach. Dzięki wspólnemu działaniu i zrozumieniu wyjątkowo trudnej sytuacji rodaków na obczyźnie, nasi krajanie mają szanse mieć normalne święta.

Zebrane między innymi przez lokalną społeczność dary trafiły na Litwę, Białoruś i Ukrainę. Z Wilna pojadą dalej do polskich szkół w Mickunach, Egliszkach, Kowalczukach, Ławryszkach, Szumsku, Kwiszkach i Pakienie. Z Grodna trafią do placówek w Lidzie, Wołkowysku, Werenowsku, a z Lwowa do polskiej szkoły w Stanisławowie i dzieci uczących się języka polskiego w Katedrze Lwowskiej. Artykułami żywnościowymi obdarowani zostali z kolei Polacy mieszkający w gminach Jaszuny i Mickuny oraz parafianie w Nowej Wilejce na Wileńszczyźnie.

– Tradycyjnie zbiórka odbyła się w szkole w Mstowie. Po raz drugi w pomoc włączył się także nasz Gminny Ośrodek Kultury oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Jaskrowie – informuje wójt Tomasz Gęsiarz.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter