Życie samorządu to nie tylko podatki i asfalt. Teraz miejscowy urząd gminy pilnuje także jamy ustnej mieszkańca. 20 marca pracownicy urzędu na swojej stronie i w social mediach przypomnieli o konieczności mycia zębów. To pokłosie Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, który w 2025 roku przebiega pod hasłem „Zdrowa jama ustna to szczęśliwy umysł”.
Koniec z uśmiechami na pół gwizdka, teraz samorząd stawia na pełne uzębienie. Choć temat pozornie wydaje się błahy, to sprawa jest jak najbardziej poważna. Tak poważna, że aż miejscowa administracja postanowiła włączyć się w kampanię „Polska mówi #aaa” i przypomnieć mieszkańcom, że mycie zębów to nie tylko sprawa higieny, ale wręcz kwestia psychicznego dobrostanu.
Choć brzmi to jak żart, wcale nim nie jest. Naukowcy biją na alarm – nieleczona próchnica, krwawiące dziąsła czy brak regularnych wizyt u dentysty mogą skutkować nie tylko bólem, ale też spadkiem nastroju, samooceny, a w dłuższej perspektywie – poważnymi chorobami ogólnoustrojowymi. Urzędnicy postanowili więc przypomnieć mieszkańcom podstawowe zasady dbania o jamę ustną.
– Każdy może włączyć się w obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, podejmując proste działania w postaci regularnego mycia zębów co najmniej dwa razy dziennie z użyciem pasty z fluorem, korzystanie z nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej, wizyty kontrolne u dentysty co najmniej dwa razy w roku, a także edukowanie dzieci na temat zdrowych nawyków higieny jamy ustnej – przytomnie zauważyli pracownicy urzędu.
Promowanie zdrowia jamy ustnej to może nie najważniejszy temat wśród działań samorządu, ale jeśli wierzyć specjalistom – to jeden z najtańszych i najskuteczniejszych sposobów dbania o ogólne zdrowie mieszkańców. A skoro wystarczy szczoteczka i chwila uwagi przed lustrem, to trudno o bardziej dostępne narzędzie profilaktyki.
– Niech tegoroczny Dzień Zdrowia Jamy Ustnej będzie dla nas wszystkich impulsem do jeszcze większej troski o zdrowie jamy ustnej – napisali na stronie gminy.

Reklama