fbpx

Blachownia

Zgłoś swój pomysł. Na realizację najciekawszych zarezerwowano 350 tysięcy złotych

fot. Pixabay

Do 7 grudnia można składać propozycje projektów zadań do przyszłorocznego Blachowniańskiego Budżetu Obywatelskiego. Do rozdysponowania jest taka sama pula środków co w ubiegłym roku. O tym, jakie przedsięwzięcia zostaną finalnie zrealizowane zadecydują mieszkańcy w głosowaniu.

Budżet obywatelski, inaczej nazywany partycypacyjnym, to proces, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w gminie w perspektywie kolejnego roku budżetowego. Tegoroczna edycja wystartowała 8 listopada i podobnie jak w poprzednim sezonie rozpoczęła ją akcja informacyjna, która potrwa do 10 grudnia.

– Natomiast swoje propozycje mieszkańcy mogą zgłaszać do 7 grudnia. Dwa kolejne dni rezerwujemy sobie na weryfikację zgłoszonych zadań – informuje Paulina Głuszko z urzędu miejskiego.

Ogłoszenie listy zakwalifikowanych projektów, zgodnie z harmonogramem przygotowanym przez miejscowych urzędników, ma nastąpić 10 grudnia. Dzień później z kolei rozpocznie się głosowanie. Wszyscy zainteresowani będą mieli tydzień na wskazanie tych propozycji, które ich zdaniem są najciekawsze.

– To, które zadania zostaną włączone do realizacji w przyszłorocznym budżecie ogłosimy 20 grudnia – dodaje Głuszko.

Łączny ich koszt nie może przekroczyć 350 tys. zł. Tak kształtuje się całość środków zarezerwowanych w gminnej kasie z przeznaczeniem na budżet obywatelski w przyszłym roku. Jak będzie wyglądał ich podział? Projekty lokalne podzielone zostały na Blachownię jako całość miejskiej struktury oraz poszczególne sołectwa.

– Bazę wyjściową stanowi kwota 20 tys. zł. Do tego dojdą środki podzielone proporcjonalnie do liczby mieszkańców – podkreślają urzędnicy.

Co oczywiste, największa pula przypada Blachowni. Łącznie na zadania w dzielnicach przewidziano w sumie 172 tys. zł. Drugie w kolejce są Łojki z kwotą 42 tys. zł, a trzecie Cisie. W tym sołectwie będzie można zrealizować wskazane inwestycje na niemal 31 tys. zł. Blisko 30 tys. zł przypadnie na inicjatywy w Wyrazowie. Listę zamyka Konradów z kwotą prawie 28 tys. zł, a także Stara i Nowa Gorzelnia. Tutaj odpowiednio trafi 24,7 tys. zł i 22,6 tys. zł.

Każdy kto chce zgłosić swój projekt musi uzyskać podpis przynajmniej jednej osoby popierającej, nie będącej jednocześnie wnioskodawcą. Niewątpliwie całą procedurę znacznie uprości możliwość składania wniosków przez dedykowaną stronę konsultacje.blachownia.pl. Wcześniej warto zapoznać się ze znajdującą się tam instrukcją.

Za pomocą wspomnianej witryny będzie można także głosować. To oczywiście nie jedyna opcja, gdyż głos na poszczególne zadania będzie można oddać również w wyznaczonych przez burmistrz Sylwię Szymańską lokalnych punktach konsultacyjnych, jak i listownie wysyłając korespondencję na adres urzędu miejskiego.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter