fbpx

Ekologia w powiecie

„Zielona ekobaza na Wesołej” już gotowa. Uczniowie ze Złochowic mają piękną pracownię

fot. Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Złochowicach

W Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach zakończył się remont jednej z klas. Powstała zielona pracownia, w której uczniowie będą mogli w komfortowych warunkach podnosić swoją wiedzę z nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych.

Modernizację i doposażenie pracowni wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Szkoła jest bowiem jednym z tegorocznych laureatów organizowanego przez tę instytucję już od wielu lat konkursu „Zielona Pracownia”. Na stworzenie ciekawego i ekologicznego miejsca nauki w placówce oświatowej można w nim uzyskać do 30 tys. zł dotacji. Na początku roku uznanie przedstawicieli Funduszu znalazła także sama koncepcja złochowickiej inwestycji. W tym zakresie przyznano 7,5 tys. zł.

– Dofinansowanie otrzymały projekty, które w znaczny sposób wpłyną na polepszenie warunków nauczania oraz wyróżniły się kreatywnością i pomysłowością w sposobie zagospodarowania pracowni. Jesteśmy zaszczyceni, że znaleźliśmy się w gronie zwycięzców tego konkursu. Dzięki wygranej uczniowie będą mogli korzystać ze wspaniale wyposażonej, pięknej pracowni na miarę XXI wieku. Mamy nadzieję, że odkrywanie świata nauki będzie dla nich od tej pory przyjemnością – cieszy się Małgorzata Sławuta, dyrektor placówki.

„Zielona ekobaza na Wesołej” jest jednym z pięćdziesięciu ośmiu takich przedsięwzięć z obszaru województwa zakwalifikowanych w tym roku do dofinansowania. Na budowę wszystkich pracowni przeznaczono z Funduszu ponad 1,7 mln zł.

– Pomysł, wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalność, estetyka, kreatywność, innowacyjność rozwiązań, różnorodność pomocy dydaktycznych, wyposażenia i sprzętu – to główne elementy, które ocenialiśmy przy wyborze Zielonych Pracowni – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Poza szkołą w Złochowicach, na terenie powiatu kłobuckiego nagrodzono także inicjatywę „Las wiedzy – ekologiczna podróż” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Sebyły w Kłobucku, „Młodego Odkrywcę” ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Starokrzepicach oraz „Pracownię Eko-Janek”, zgłoszoną przez Gminny Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Popowie.

W powiecie częstochowskim natomiast uznanie znalazły dwie koncepcje – „Ciekawi świata” ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Mstowie oraz „Wrzosowisko to nie wszystko – Zakątek zapylaczy”, którą realizuje Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika we Wrzosowej.

Jak dotychczas, przez sześć edycji konkursów „Zielona Pracownia_Projekt” oraz „Zielona Pracownia”, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył ponad 10,2 mln zł na utworzenie trzystu ośmiu zielonych pracowni w województwie śląskim.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter