fbpx

Powiat częstochowski

Zamierzają zmienić oblicze placówek oświatowych

fot. Urząd Miasta i Gminy Koniecpol

Koniecpol próbuje przywracać blask swoim szkołom. Gruntowną modernizację przechodzą nie tylko budynki, ale również otaczające je place i boiska. Uzupełnieniem tych projektów mają być przedsięwzięcia społeczne, ukierunkowane na podniesienie poziomu edukacji najmłodszych mieszkańców oraz integracyjne dla seniorów.

Największa skala inwestycji objęła koniecpolską dwójkę. Na terenie szkoły ukończono już trzy zadania, a sam jej gmach przechodzi obecnie szeroko zakrojone prace termomodernizacyjne. Jeszcze przed wakacjami wymieniona została poliuretnanowa nawierzchnia orlika. W lipcu oddano do użytku łącznik prowadzący do hali sportowej. Zagospodarowano również otoczenie placówki. Teren został utwardzony i wybrukowany, powstały chodniki oraz zamontowano elementy małej architektury. W sierpniu z kolei zakończono remont gminnego budynku, który ma stać się świetlicą środowiskową dla mieszkańców.

– Tak duży zakres prac nie byłby możliwy, gdybyśmy nie zawalczyli o środki unijne. To podstawa naszych inwestycji. Na ten moment z pozytywnym rezultatem rozstrzygniętych zostało piętnaście naszych aplikacji. Kilka kolejnych jest jeszcze w trakcie oceny. Budowę łącznika sfinansowaliśmy co prawda siłami budżetu, ale na dwa kolejne zadania, czyli rewitalizację budynku na potrzeby świetlicy środowiskowej oraz remont placówki pozyskaliśmy z programów unijnych łącznie 2,5 mln zł. Kolejne kilkaset tysięcy wspomoże start, w najbliższych dniach, projektów społecznych kierowanych bezpośrednio do mieszkańców – mówi burmistrz Ryszard Suliga.

Największą kwotę pochłonie termomodernizacja szkoły. Na ten cel pozyskano 2,2 mln zł. Dzięki zaplanowanym pracom podniesiona zostanie wydajność energetyczna budynku. Przyczynić ma się do tego docieplenie stropodachu, wymiana wszystkich okien i drzwi zewnętrznych, instalacji centralnego ogrzewania oraz grzejników, a także montaż napowietrznych pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych. Zmodernizowane zostaną ponadto systemy wentylacyjne oraz służące przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Okres wakacyjny sprzyjał również przedsięwzięciom w innych jednostkach. W jedynce skupiono się na unowocześnieniu obejścia. Uporządkowano i wyasfaltowano plac, wybudowano chodniki oraz zabezpieczono teren montując nową bramę wjazdową. Niezbędnych nakładów doczekały się równie oba gminne przedszkola, gdzie odmalowano przestrzenie dla dzieci oraz zaplecza kuchenne i sanitarne.

– Jesteśmy na etapie przygotowywania analiz założeń technicznych, efektywności energetycznej i analiz ekonomicznych, które pozwolą nam w najbliższym czasie składać wnioski o kolejne wsparcie zewnętrzne na unowocześnienie placówek oświaty. Między innymi chcemy przeprowadzić kompleksowo termomodernizację jednego przedszkola. Co do drugiego, to po przeprowadzeniu analiz wyszło nam, że taniej będzie wybudować od podstaw zupełnie nowy obiekt i to rozwiązanie będziemy wprowadzać w życie – informuje włodarz. – Cieszę się ogromnie, że udaje nam się małymi krokami, ale spójnie i komplementarnie, podnosić jakość naszej bazy edukacyjnej, która po wielu latach zaniedbań w końcu zyskuje nowoczesną infrastrukturę. Tego oczekiwali mieszkańcy i to realizujemy, dla naszego wspólnego dobra, a przede wszystkich w trosce o najmłodszych, o ich bezpieczeństwo i komfort nauki – nie ukrywa zadowolenia burmistrz Suliga.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter