fbpx

Blachownia

Znakomita atmosfera na Elemental Tri Series. Do gminy impreza zawitała po raz trzeci

fot. Piotr Biernacki

W ostatni weekend lipca Blachownia stała się ogólnopolskim centrum miłośników triathlonu. A wszystko to za sprawą Elemental Tri Series, jednego z najlepszych cyklów zawodów w tej dyscyplinie.
 
Organizowane wydarzenie jest dla tutejszego samorządu niewątpliwie jednym z najważniejszych przedsięwzięć promocyjnych. Jak argumentowała burmistrz Sylwia Szymańska, impreza ma bardzo ważne znaczenie dla wykorzystania i przyszłego rozwoju usług lokalnych, w tym szczególnie gastronomii i bazy noclegowej. Blachownia, która na tej jeden dzień w roku stała się stolicą polskiego triathlonu, buduje swoją pozytywną markę zarówno w całym regionie jak i na arenie ogólnopolskiej.

W tym roku warunki przyrodnicze uniemożliwiły jednak przeprowadzenie zawodów w pełnej formule. Z uwagi na możliwe zagrożenie zdrowia uczestników, związane z prawdopodobnym zakwitem sinic na akwenie, organizatorzy zdecydowali, aby rozegrać duathlon. Jak podkreślali, próbki wody pobrane 6 oraz 24 lipca przeszły pozytywną weryfikację. W dzień poprzedzający zawody na jeziorze pojawił się jednak zielony osad, który mógł wskazywać na obecność tych organizmów. Zamiast etapu pływackiego zawodnicy mieli do pokonania dodatkowy dystans biegowy.
 
Na starcie tegorocznej edycji stawiło się niemal sześciuset zawodników, z polską czołówką triatlonu włącznie. Nie zabrakło również miłośników zmagań z zagranicy. Imprezie towarzyszyły ponadto biegi dla dzieci oraz konkurencja biegowa na dystansie 10 km w ramach 10K Run Series.

Najmłodsi rywalizowali na trzech dystansach. Dwustumetrowy najszybciej pokonał Tymon Swoboda z Wrocławia, a z dziewczynek – Marta Birlet z Rudnik. Pięćset metrów zdominowali gospodarze z Blachowni. Najszybciej dystans ten przebiegli Adrian Ziętal oraz Aleksandra Toll. Bieg na dystansie tysiąca metrów zwyciężyli natomiast Karol Armuła z Krakowa oraz Julia Kołodziej z Katowic.


 
W 10K Run Series wystartowały dziewięćdziesiąt trzy osoby. Z tego grona, jako pierwszy na mecie zameldował się Kacper Piech z Krakowa. Najszybszą przedstawicielką płci pięknej okazała się być z kolei Karolina Kwapisz z Olkusza.

Konsekwencją wprowadzonych zmian było to, że startujący w duathlonie na dystansie supersprinterskim mieli do pokonania 2,5 km biegu, 10 km jazdy na rowerze oraz ponownie 2,5 km biegu. Kategoria sprinterska rozegrana została na odcinku 2,5 km biegu, 20 km jazy na rowerze i ponownie 5 km biegu, a koronna, olimpijska w konfiguracji 5 km biegu, 40 km jazdy na rowerze oraz 10 km biegu.

 

Pierwszy z powyższych należał do Maksymiliana Kopiczko oraz Julii Saneckiej. Dystans sprinterski zdominowali Piotr Ławicki, a wśród kobiet – Maria Cześnik. W olimpijce triumf przypadł Filipowi Przymusińskiemu oraz Izabeli Janusz.

– Uważam, że decyzja o zmianie formuły przez sędziego na duathlon była jak najbardziej właściwa. Spotkała się ona z ogromną wyrozumiałością zawodników, którzy chwalili wyjątkowy profesjonalizm organizatorów. I choć w tym roku nie obyło się bez przygód, impreza przebiegła bardzo sprawnie i jak zwykle na najwyższym poziomie – komentuje burmistrz Sylwia Szymańska. – Gratuluję wszystkim uczestnikom udziału zawodach. Dziękuję wszystkim, którzy swoją pracą przyczynili się do realizacji tych zawodów na tak wysokim poziomie. Mam nadzieję, że mieszkańcy naszej gminy, mimo odczuwania pewnych trudności spędzili miło dzień, który był z pewnością czasem sportowych emocji i rodzinnej zabawy – dodaje.

 

 

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter