Agnieszka Związek, radna powiatowa, do niedawna sekretarz w urzędzie gminy w Miedźnie, a obecnie dyrektor ds. inwestycji, została powołana na funkcję prezesa spółki SIM Śląsk Północ. To podmiot, który będzie odpowiadał za wybudowanie przystępnych cenowo mieszkań na wynajem na obszarze trzynastu partnerskich gmin z województw śląskiego i opolskiego.
W pierwszej połowie kwietnia w Lublińcu zorganizowano konferencję prasową, na której Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz poseł Andrzej Gawron zaprezentowali nowe władze utworzonej z końcem lutego firmy. Poinformowali, że dzień wcześniej rada nadzorcza spółki desygnowała na głównodowodzącą tej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej właśnie Agnieszkę Związek, urzędniczkę od wielu lat związaną z samorządem Miedźna.
Czym są SIM-y? To spółki powoływane przez KZN, instytucję, której nadrzędną misją jest realizowanie obowiązku prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych – gospodaruje nieruchomościami i tworzy warunki do zwiększenia dostępności mieszkań, w tym rozwija budownictwo czynszowe. Do swoich działań zaprasza samorządy, które chcą realizować na swoim obszarze takie właśnie cele.
Obecnie w skali całego kraju powstało trzydzieści SIM-ów, w które zaangażowało się około trzysta gmin, a dysponują one wolumenem dochodzącym do dwudziestu ośmiu tysięcy mieszkań. W przypadku SIM Śląsk Północ chodzi na początek o ponad pięćset nowych lokali o umiarkowanym czynszu, eksploatowanych na zasadach najmu, także z możliwością dojścia do własności.
– Każda z gmin przystępujących do inicjatywy otrzymuje na starcie 3 mln zł od rządu, aby objąć udziały w spółce. Założenie takiej spółki jest więc dla gmin bezkosztowe, co w przypadku szczególnie tych mniejszych ma olbrzymie znaczenie – mówił Arkadiusz Urban, prezes KZN-u. – A ten program głównie kierowany jest do gmin mniejszych, żeby również przeciwdziałać depopulacji, dać im szansę na budowę tak potrzebnych tam mieszkań – zaznaczał.
Oprócz tych pieniędzy program przewiduje wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa do 10 proc. wartości inwestycji, a kolejne 35 proc. można pozyskać w ramach funduszu dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego. Razem więc z tymi 3 mln zł może to sfinansować do 50 proc. wartości inwestycji. Poza tym BGK oferuje korzystne kredyty dla SIM-ów.
Podmiot ma czternastu wspólników, bo oprócz KZN-u na współpracę w takim zakresie zdecydowały się z naszego regionu gminy Miedźno i Koniecpol, a ponadto Lubliniec, Kochanowice, Kolonowskie, Krupski Młyn, Pawonków, Pyskowice, Toszek, Tworóg, Woźniki, Zawadzkie oraz Zbrosławice. Pierwsze mieszkania mają powstać w Lublińcu i Pyskowicach, gdyż są najbardziej zaawansowane w procesie inwestycyjnym. Mogą w niedługim czasie przystąpić do etapów planistycznych, więc jest szansa, że pod koniec przyszłego roku te inwestycje będą mogły być rozpoczęte.
– Mamy nadzieję, że ten wolumen mieszkań zostanie szybko, sprawnie i dobrej jakości wybudowany. Aby to się stało, to musi być w to włożone dużo pracy. Pani prezes już dziękuję za sprawne przeprowadzenie procesu organizacji spółki i w następnym etapie przygotowywanie już konkretnych inwestycji – podkreślił poseł Andrzej Gawron.
Na terenie gminy Miedźno spółka będzie odpowiedzialna za przygotowanie budowy około dwudziestu lokali mieszkalnych w Ostrowach nad Okszą. W Koniecpolu natomiast, z którym, jak podkreśliła Agnieszka Związek, współpraca układa się bardzo dobrze, powstanie kolejnych siedemdziesiąt lokali w naszym regionie.
– Wolumen mieszkań może być rozbudowany, może być ich znacznie więcej. SIM stworzy dla małych gmin takie zaplecze, by młode osoby, których nie stać na starcie na wygórowane stawki mieszkań czy czynszów, miały szansę dojść spokojnie także do własności takiego mieszkania – mówiła. – Celem spółki jest, aby młodzi mieszkańcy nie uciekali z naszych terenów, by tutaj mieli zapewnioną pracę, mieszkanie i rozwój. To są dla nas największe wyzwania – dodała Agnieszka Związek.