fbpx

Mstów

Związek, który zrzesza jurajskie gminy, działa już trzy dekady

fot. Urząd Gminy Mstów

Związek Gmin Jurajskich, którego częścią jest także gmina Mstów, obchodził właśnie trzydziestolecie swojej działalności. Podczas uroczystej gali, miejscowy samorząd reprezentowali wójt Tomasz Gęsiarz oraz przewodniczący rady gminy Krzysztof Choryłek.

Współpraca samorządów położonych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która odbywa się w ramach Związku Gmin Jurajskich trwa już trzydzieści lat.

– Ta historia rozpoczęła się 17 grudnia 1991 roku w Złotym Potoku w gminie Janów. Wówczas piętnaście samorządów zdecydowało się na współpracę w ramach nowopowstałego stowarzyszenia. Po tych latach Związek zrzesza już trzydzieści trzy jurajskie gminy – wyjaśnia wójt Tomasz Gęsiarz.

Jak zgodnie podkreślają zaangażowani w to przedsięwzięcie włodarze, dzięki dobrej współpracy samorządów w ramach tej organizacji, Jura stała się ważnym regionem turystycznym na krajowej mapie. Podczas wspomnianej gali przedstawiciele gmin zrzeszonych w ZGJ wyróżnieni zostali pamiątkowymi statuetkami.

– Mają one formę jurajskich drzewek wyrastających z wapiennej skały i stanowią symbol wielowątkowej współpracy samorządów w ramach Związku, opartej na wspólnym fundamencie, którym jest Jura Krakowsko-Częstochowska – dodają mstowscy urzędnicy.

Spotkanie stało się również okazją do nagrodzenia tytułem Honorowego Członka Związku Gmin Jurajskich osoby Jerzego Kędziory. Ten wybitny rzeźbiarz na co dzień mieszka w gminie Poczesna.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter