fbpx

Ekologia w powiecie

Debatowali o problemie nielegalnych składowisk odpadów

fot. Mirosław Cichy/WFOŚiGW w Katowicach

Problem nielegalnych składowisk niebezpiecznych odpadów był tematem Zespołu Problemowego Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach, w którym uczestniczył także Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

– Mówiliśmy między innymi o możliwościach dofinansowania likwidacji nielegalnych składowisk odpadów. Fundusz w tym zakresie ma już spore doświadczenie, bo dzięki naszym środkom udało się zlikwidować tego typu składowiska w Siemianowicach Śląskich, Chybiu, Wiśle, Bytomiu i Mysłowicach. Dzięki ich likwidacji mieszkańcy odetchnęli z ulgą, bo udało się pozbyć olbrzymiego zagrożenia dla zdrowia i życia – zaznacza szef instytucji.

Nielegalne składowiska odpadów to niestety plaga polskiej rzeczywistości środowiskowej. Stanowią poważny problem, niosąc negatywne konsekwencje dla środowiska, zdrowia publicznego i społeczności lokalnych.

Zgodnie z ustawą z 14 grudnia 2012 roku o odpadach, obowiązek usunięcia odpadów z miejsca nielegalnego składowania spoczywa na ich posiadaczu. Stosunkowo często jednak nie jest wykonywany, nawet mimo sankcji w postępowaniu egzekucyjnym lub kar pieniężnych przewidzianych przez prawo ochrony środowiska.

W tle wszystkiego są oczywiście ogromne pieniądze. Ma to związek niejednokrotnie z celową działalnością przestępczą tzw. „mafii śmieciowych”. Organizacje przestępcze wynajmują grunt lub halę na „słupy”, areał wypełniają odpadami i znikają. Pozostaje wielki problem i niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia.

Obowiązek usunięcia spada wtedy głównie na gminy. Koszty utylizacji są przeogromne, idące w dziesiątki milionów złotych. Nie każdy samorząd na to stać. Choćby w Częstochowie, gdzie w 2018 roku odkryto wielkie składowisko odpadów niebezpiecznych, gmina oszacowała wydatki na przeszło 60 mln zł. Likwidacja jest przewidziana do realizacji w przyszłym roku. Działanie to wsparł także katowicki Fundusz.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter