fbpx

Ekologia w powiecie

Dotacje na fotowoltaikę dla przedsiębiorców

fot. WFOŚiGW w Katowicach

2 mln zł przeznaczy w tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na wsparcie przedsiębiorstw, które zechcą zainwestować w fotowoltaikę. To tylko pula dotacji, gdyż równocześnie praktycznie nieograniczony jest fundusz pożyczkowy.

23 stycznia WFOŚiGW zaczął przyjmować wnioski w kolejnej odsłonie dedykowanego przedsiębiorcom programu „50 kW na start”. Jak sama nazwa działania wskazuje, wsparciem objęte będą przedsięwzięcia na terenie województwa sląskiego polegające na zabudowie mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kW.

Przedsiębiorcy będą mogli pozyskać dotacje i pożyczki. W przypadku skorzystania z obu tych instrumentów łącznie dofinansowanie może pokryć całość kosztów kwalifikowanych. Przewidziane proporcje wyliczono na 70 proc. nisko oprocentowanej pożyczki i dotacji do 30 proc. udzielonego dofinansowania. Jeżeli natomiast podmioty gospodarcze zdecydują się na samą dotację, to maksymalnie pokryje ona 15 proc. kosztów.

– Warunkiem udzielenia przez Fundusz dofinansowania w formie dotacji do 30 proc. jest skorzystanie z dofinansowania w formie pożyczki – zaznacza WFOŚiGW w Katowicach.

Nabór potrwa do końca maja lub do wyczerpania alokacji środków. Z uwagi na ten fakt, będzie odbywał się w trzech rundach – pierwsza potrwa od 23 stycznia do końca marca, druga od 1 do 30 kwietnia, a trzecia od 1 do 31 maja.

Fundusz zastrzegł sobie prawo do wstrzymania naborów w przypadku wyczerpania alokacji środków przewidzianych w programie, choć, jak podkreślono, dopuszcza się również możliwość zwiększania puli.

Wnioski wraz z załącznikami należy sporządzić na obowiązujących formularzach dostępnych na stronie internetowej wfosigw.katowice.pl w zakładce – Dofinansowanie zadań/Ochrona Atmosfery/Program „50 kW na start” wspierający przedsięwzięcia z zakresu odnawialnych źródeł energii dla przedsiębiorców. (tutaj)

Można również zaczerpnąć informacji telefonicznej, kontaktując się bezpośrednio z pracownikami Zespołu Ochrony Atmosfery, pod numerami telefonów: 32 60 32 222, 32 60 32 289, 32 60 32 264, 32 60 32 244, 32 60 32 259.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter