fbpx

Ekologia w powiecie

Fundusz dofinansuje loty patrolowe nad lasami w województwie

fot. WFOŚiGW w Katowicach

Szybkie przeciwdziałanie mogącym wystąpić na terenie województwa śląskiego pożarom lasów to wytyczna, która stanęła u podstaw dofinansowania lotów patrolowych i gaśniczych na terenach leśnych przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska w Katowicach i Opolu.

Kwota dotacji przekazana dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych wyniesie ponad 350 tys. zł. Działania profilaktyczne mają być realizowane do końca września, a w planach jest nalot około stu dwudziestu godzin z wykorzystaniem śmigłowca oraz trzech Dromaderów.

– Od kilku lat obserwujemy w naszym kraju narastający problem zagrożenia suszą. Zimy są coraz cieplejsze, a lata bardziej upalne. Zaczyna ubywać wody w rzekach i w glebie. Stąd między innymi takie programy jak „Moja Woda”, które mają spowodować zatrzymanie i wykorzystywanie deszczówki i wód roztopowych. Susza to też olbrzymie zagrożenie pożarowe dla lasów, które jak mówi porzekadło:„rosną długo, a płoną szybko”. Dlatego tak ważna jest ciągła obserwacja lasów, ich nadzór, a w razie konieczności szybka reakcja – mówił Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach podczas podpisania stosownej umowy z dyrektorem RDLP Józefem Kubicą na lądowisku w Brynku.

Śmigłowiec oraz samoloty odpowiedzialne będą za lokalizacje pożarów oraz szybkie rozpoczęcie akcji gaśniczej i powstrzymanie pożaru do momentu dotarcia na miejsce jednostek straży pożarnej. Sprzyjać ma temu nieporównywalnie większa mobilność sił powietrznych, która do dyspozycji ma ponadto dużą liczbę punktów czerpania wody znajdujących się w zasobach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

– Chodzi o to, żeby jak najszybciej zlokalizować miejsce ewentualnego pożaru, rozpocząć gaszenie i zminimalizować straty. Środki pozwolą też na sprawniejszą koordynację akcji gaśniczej i dostarczenie nieocenionych informacji dostępnych przy obserwacji z powietrza – wyjaśnia prezes katowickiego Funduszu.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter