fbpx

Ekologia w powiecie

Likwidacja niskiej emisji. 50 milionów złotych na budynki mieszkalne

fot. Pixabay

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z końcem kwietnia zacznie przyjmować wnioski na poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.

Działanie realizowane jest w ramach osi priorytetowej, której jednym z celów jest kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie województwa. Budżet konkursu współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 wynosi 50 mln zł.

– Przedmiotem konkursu jest dofinansowanie projektów, dotyczących wspierania efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym, to jest głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkaniowych – informuje biuro prasowe Funduszu.

Reklama

O wsparcie nie będą się więc mogły ubiegać osoby fizyczne. Katalog uprawnionych podmiotów jest ściśle określony. Środki adresowane są przede wszystkim do wspólnot i porozumień wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych, samorządów i ich związków oraz TBS-ów. Skorzystać z niego będą mogły także spółki prawa handlowego z udziałem Skarbu Państwa, prowadzący działalność mieszkaniową i podmioty będące dostawcami usług energetycznych, które działają na rzecz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz samorządów na terenie województwa.

Z planowanej puli 50 mln zł gros pieniędzy przypadnie do podziału beneficjentom z grona jednostek publicznych, bo aż 45 mln zł. Na spółdzielnie przeznaczono 3 mln zł, a wspólnoty mieszkaniowe i ich porozumienia – 2 mln zł. Co istotne, regulamin konkursu nie przewiduje minimalnej, jak i maksymalnej, wartości zgłoszonego projektu, który będzie kwalifikował się do dofinansowania. A to może wynieść do 85 proc. wartości planowanej inwestycji.

Ostateczny termin składania wniosków upływa 29 lipca. Władze Funduszu prognozują, że wiążące rozstrzygnięcia będą znane w lutym przyszłego roku.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter