fbpx

Ekologia w powiecie

Za kilka tygodni w życie wejdą ważne zmiany w programie „Czyste Powietrze”

fot. Freepik

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o mających wejść w życie istotnych zmianach warunków przyznawania dofinansowań. Zapowiedziano zwiększone wymagania dotyczące urządzeń grzewczych, zwłaszcza pomp ciepła i kotłów na pellet. O co dokładnie chodzi?

Jak podkreślono w komunikacie, zmiany, które wejdą w życie 1 kwietnia, zostały wypracowane w porozumieniu między innymi z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła oraz stroną społeczną. Motywowane są niepokojącymi działaniami związanymi ze sprzedażą na polskim rynku oraz dofinansowywaniem w ramach programu pomp ciepła, które w rzeczywistości nie spełniają deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametrów.

– Mają na celu ochronę beneficjentów i zapewnienie, że dofinansowanie będzie można uzyskać tylko na urządzenia o potwierdzonej jakości. Gwarancją tego będzie wpisanie danej pompy ciepła na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), a dotowane będą tylko te pompy ciepła, które zostaną wpisane na „uszczelnioną” listę ZUM – podnosi NFOŚiGW.

Oznacza to, że po 1 kwietnia na liście ZUM pozostaną tylko pompy ciepła spełniające wymogi programu, potwierdzone wskazanymi badaniami, które przeszły pozytywną weryfikację i tylko na te urządzenia będzie przyznawana dotacja.

Podobne rozwiązanie dotyczyć będzie wyboru kotła zgazowującego drewno oraz kotła na pellet drzewny, przy czym nie planuje się w przypadku tych źródeł ciepła zmiany wymogów w programie, a jedynie obowiązkowy wybór urządzeń wyłącznie z listy ZUM.

Program „Czyste Powietrze” wystartował we wrześniu 2018 roku. Przez ten okres przeszedł wiele modyfikacji, ale cel pozostał niezmienny. Ma ograniczyć niską emisję i emisję szkodliwych substancji do atmosfery, podnieść efektywność energetyczną budynków jednorodzinnych i zmniejszyć zużycie energii. Na lata 2018-2029 przewidziano budżet aż 103 mld zł.

Zainteresowani mają do dyspozycji kilka ścieżek składania wniosków: przez internet, w urzędzie (za pośrednictwem gmin lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej) oraz w wybranych bankach (Kredyt Czyste Powietrze).

Wnioskodawcy „Czystego Powietrza” mają do dyspozycji trzy poziomy dofinansowania, przy czym im niższe są dochody, tym wyższa dotacja. Najwięcej, bo aż 135 tys. zł dotacji obowiązuje przy miesięcznym dochodzie nie większym niż 1090 zł lub 1526 zł na osobę (dotyczy odpowiednio gospodarstw wieloosobowych i jednoosobowych), oraz dla tych, którzy mają ustalone prawo do zasiłku. Kolejny próg dochodowy – przy wsparciu do 99 tys. zł – wynosi odpowiednio 1894 zł lub 2651 zł. Z kolei do 66 tys. zł mogą dostać wnioskodawcy, których roczny dochód nie przekracza 135 tys. zł. Dodatkowe pieniądze – maksymalnie 1,2 tys. zł – można uzyskać na wykonanie audytu energetycznego.

Zmiany wprowadzone z początkiem ubiegłego roku doprowadziły do przyspieszenia i zwiększenia zainteresowania Polaków ekologicznymi inwestycjami. Widać to po liczbie złożonych wniosków. Do tej pory wpłynęło ich niemal siedemset osiemdziesiąt tysięcy, a wartość dofinansowania opiewa na ponad 22 mld zł. W ostatnich miesiącach tygodniowa wartość składanych aplikacji o dofinansowanie sięgnęła ponad 220 mln zł.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter