fbpx

Ekologia w powiecie

„Bezpieczny Strażak” po raz drugi. Można starać się o doposażenie służb

foto. Mirosław Cichy/WFOŚiGW w Katowicach

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił drugi nabór wniosków na zakup specjalistycznego sprzętu, pojazdów i wyposażenia dla jednostek służb ratowniczych z terenu województwa śląskiego. Jednostki ochotniczych straży pożarnych mogą składać wnioski do 20 października lub do wyczerpania alokacji środków.

Na działanie w tej edycji Fundusz zabezpieczył 2 mln zł. Formą dofinansowania jest dotacja w wysokości do 80 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, lecz nie mniej niż 25 tys. zł i nie więcej niż 150 tys. zł dla jednej jednostki OSP.

W pierwszym naborze, który uruchomiono z początkiem lutego, WFOŚiGW w Katowicach podpisał dziewięćdziesiąt dziewięć umów. Łączna kwota przekazanych strażakom środków to ponad 2,6 mln zł.

Druhowie w całym województwie mogli dzięki temu zakupić choćby trzydzieści cztery quady oraz trzydzieści dwie sztuki sprzętu wykorzystywanego w akcjach ratowniczych, jak między innymi wysoko ciśnieniowy system gasząco-tnący czy kontener platformowy.

Wśród dokonanych zakupów zdecydowano się ponadto na trzydzieści jeden przyczep do transportu, dwadzieścia cztery zestawy specjalistycznego sprzętu elektryczno-elektronicznego, jak na przykład kamery termowizyjne, sześć rozpoznawczo-ratowniczych lekkich samochodów, pięć kompletów ratowniczego sprzętu pneumatycznego, a także dwie ratownicze łodzie hybrydowe.

Z propozycji Funduszu skorzystali także i druhowie z regionu częstochowskiego. Jednostki OSP z powiatu kłobuckiego wzbogaciły się o dziewięć quadów. Uroczystość ich przekazania odbyła się 24 września w Kłobucku.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter