fbpx

Ekologia w powiecie

Debatowali o czystym powietrzu i neutralności klimatycznej

fot. WFOŚiGW w Katowicach

31 stycznia w Katowicach odbyło się pierwsze w tym roku plenarne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Główną tematyką spotkania były kwestie ochrony środowiska, przede wszystkim poświęcone zagadnieniom czystego powietrza oraz sprawom związanym z neutralnością klimatyczną oraz transformacją gospodarczą województwa.

W obradach udział wziął Minister Klimatu Michał Kurtyka. Obecny był również prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny, jak również prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek, a także władze regionu – wojewoda śląski i marszałek województwa.

– Do dyskusji i udziału w posiedzeniu Rady zaproszeni zostali również przedstawiciele inspekcji ochrony środowiska i instytutów badawczych, które specjalizują się w dziedzinie ekologii. Minister Michał Kurtyka zapowiedział, że w porozumieniu ze stroną społeczną będą się toczyć prace nad maksymalnym uproszczeniem programu „Czyste Powietrze”, który może też zostać wzbogacony o nowe instrumenty – informują w komunikacie służby prasowe Funduszu.

Uruchomiony we wrześniu 2018 r. rządowy program „Czyste powietrze” ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa. Program oferuje dofinansowanie – dotacje i pożyczki, na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, czy przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych budynku.

Dyskusja o programie „Czyste Powietrze” skupiała się na zagadnieniach takiej jego modyfikacji, by podnieść efektywność działania oraz zapewnić dostępność jak najszerszemu gronu potencjalnych beneficjentów. WRDS przedstawić propozycje postulatów usprawniające jego realizację.

W toku zebrania uczestnicy spotkania podkreślali również, że istotne wyzwanie dla regionu, jak i całego kraju, będzie stanowić transformacja gospodarcza. Podniesiono, że trud przestawienia gospodarki na nowe tory powinien być podjęty solidarnie, a fundusze i środki europejskie przeznaczone na ten cel, powinny być dystrybuowane sprawiedliwie.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter