31 stycznia w Katowicach odbyło się pierwsze w tym roku plenarne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.
Główną tematyką spotkania były kwestie ochrony środowiska, przede wszystkim poświęcone zagadnieniom czystego powietrza oraz sprawom związanym z neutralnością klimatyczną oraz transformacją gospodarczą województwa.
W obradach udział wziął Minister Klimatu Michał Kurtyka. Obecny był również prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny, jak również prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek, a także władze regionu – wojewoda śląski i marszałek województwa.
– Do dyskusji i udziału w posiedzeniu Rady zaproszeni zostali również przedstawiciele inspekcji ochrony środowiska i instytutów badawczych, które specjalizują się w dziedzinie ekologii. Minister Michał Kurtyka zapowiedział, że w porozumieniu ze stroną społeczną będą się toczyć prace nad maksymalnym uproszczeniem programu „Czyste Powietrze”, który może też zostać wzbogacony o nowe instrumenty – informują w komunikacie służby prasowe Funduszu.
Uruchomiony we wrześniu 2018 r. rządowy program „Czyste powietrze” ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa. Program oferuje dofinansowanie – dotacje i pożyczki, na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, czy przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych budynku.
Dyskusja o programie „Czyste Powietrze” skupiała się na zagadnieniach takiej jego modyfikacji, by podnieść efektywność działania oraz zapewnić dostępność jak najszerszemu gronu potencjalnych beneficjentów. WRDS przedstawić propozycje postulatów usprawniające jego realizację.
W toku zebrania uczestnicy spotkania podkreślali również, że istotne wyzwanie dla regionu, jak i całego kraju, będzie stanowić transformacja gospodarcza. Podniesiono, że trud przestawienia gospodarki na nowe tory powinien być podjęty solidarnie, a fundusze i środki europejskie przeznaczone na ten cel, powinny być dystrybuowane sprawiedliwie.