fbpx

Ekologia w powiecie

Ekologiczne inwestycje w gminie Opatów 

fot. Urząd Gminy Opatów

Dwie uliczne lampy solarne pojawiły się w Wilkowiecku i Waleńczowie. Do trwającej właśnie rozbudowy gminnej oczyszczalni ścieków, dojdzie jeszcze budowa kanalizacji sanitarnej w Zwierzyńcu Pierwszym.

Latarnie wyposażone w panele fotowoltaiczne stanęły w miejscach, gdzie ze względów technicznych nie jest możliwe zastosowanie tradycyjnych rozwiązań i poprowadzenie sieci elektrycznej, która pozwoliłaby oświetlić teren.

– Mamy nadzieję, że spełnią swoją funkcję i wpłyną na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i użytkowników dróg – wyrażają przekonanie miejscowi urzędnicy.

To nie jedyne przedsięwzięcie w nowoczesne rozwiązania ekologiczne i inwestycje w odnawialne źródła energii. W zanadrzu jest bowiem dużo większe przedsięwzięcie. W styczniu dotarła do urzędu wiadomość, że złożony kilka lat temu przez miejscowy samorząd projekt uzyskał 6,2 mln zł dofinansowania z funduszów unijnych. Uwzględniając wkład własny, za prawie 8,3 mln zł na terenie gminy i partnerskiego Popowa ma być wybudowanych kilkaset instalacji wykorzystujących OZE – paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła czy kotłów na biomasę.

To jednak niebawem. Realną jest już za to budowa dużego odcinka kanalizacji sanitarnej w Zwierzyńcu Pierwszym. Umowa z wykonawcą została podpisana pod koniec stycznia. Zadanie jest spore. Wartość robót to niemal 10 mln zł.

– Zadanie obejmuje sieć kanalizacyjną o długości około 5,3 kilometra, sześć przepompowni ścieków oraz dwieście dwadzieścia sześć przyłączy do posesji. Ścieki będą odprowadzane do rozbudowywanej oczyszczalni w Opatowie. Termin zakończenia zadania to styczeń 2024 roku – informuje miejscowy urząd gminy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter