fbpx

Ekologia w powiecie

Gminy mają czas do połowy września, by przystąpić do programu „Czyste Powietrze”

fot. Waewkidja/Freepik

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej po raz ostatni umożliwia przystąpienie gmin do realizacji programu „Czyste Powietrze”. Na pisemne zgłoszenie chęci współpracy samorządy mają czas do 15 września. By mogły skorzystać z przygotowanych dla nich finansowych zachęt, z zawarciem porozumienia lub podpisaniem stosownego aneksu trzeba zdążyć przed końcem września.

Do tej pory prawie dwa tysiące gmin przystąpiło do programu „Czyste Powietrze”, decydując się między innymi na utworzenie i prowadzenie punktów konsultacyjno-informacyjnych. W skali całego województwa śląskiego usługi takie świadczyło do niedawna około siedemdziesięciu jednostek administracyjnych. Po wprowadzeniu z początkiem roku pakietu zachęt finansowych na utworzenie punktu i jego promocję na swoim terenie na taki krok zdecydowało się kolejnych kilkadziesiąt gmin. Efekt? Spośród stu sześćdziesięciu siedmiu gmin w województwie śląskim pomoc swoim mieszkańcom oferuje już ich około stu czterdziestu.

Jednakże NFOŚiGW oraz jego wojewódzkie przedstawicielstwa chcą, by punkty działały docelowo w każdej gminie w kraju. Stąd dodatkowy termin na przystąpienie i podpisanie porozumienia z instytucjami. Obowiązuje pisemna forma zgłoszenia przez gminy do właściwych terytorialnie wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Na samorządy czeka w sumie ponad 100 mln zł na działania dotyczące programu „Czyste Powietrze”.

– Nowe bonusy dla gmin składają się z trzech komponentów. System zachęt obejmuje wsparcie na utworzenie oraz bieżące funkcjonowanie punktów informacyjno-konsultacyjnych dla mieszkańców (do 30 tys. zł), nowe stawki za złożony wniosek o dofinansowanie z terenu gminy (150 zł przy podwyższonym poziomie dofinansowania i 50 zł przy podstawowym) oraz do 16 mln zł na premiowanie gmin, które w danym roku wykażą się największą aktywnością pod względem liczby składanych wniosków w programie „Czyste Powietrze”. W ramach zachęt koszty kwalifikowane są od 1 kwietnia 2021 roku – podkreśla w komunikacie NFOŚiGW.

Jak zaznaczono, dodatkowe wsparcie dla gmin ma przyczynić się do zwiększenia dostępności dla mieszkańców poszczególnych gmin oferty dotyczącej dofinansowania wymiany starych „kopciuchów”, a tym samym liczby składanych wniosków o dofinansowanie w ramach „Czystego Powietrza”, co ma wpłynąć także na przyspieszenie tempa realizacji rządowego programu.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter