fbpx

Ekologia w powiecie

Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba

fot. Mirosław Cichy/WFOŚiGW w Katowicach

7 września obchodzony był Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. Święto to ustanowione zostało przez Organizację Narodów Zjednoczonych w grudniu 2019 roku.

W tegorocznych obchodach inicjatywy wziął oczywiście również udział Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W tym dniu na katowickim rynku, na mieszkańców województwa śląskiego, pod namiotem instytucji czekało całe mnóstwo atrakcji, ekologiczny quiz i wspaniałe nagrody, a doradcy energetyczni pomagali i wyjaśniali jak skorzystać z dofinansowania w programie „Czyste Powietrze”. Rozdano także ponad dwieście sadzonek drzew liściastych, które przekazała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.

Ideą, która przyświecała ONZ, by ustanowić takie święto była potrzeba wzmocnienia międzynarodowej współpracy na poziomie globalnym i regionalnym w zakresie różnych obszarów związanych z problemem jakości powietrza. Dane, jakie płyną ze świata, nie są bowiem optymistyczne. Populacja oddycha zanieczyszczonym powietrzem, co przyczynia się każdego roku do wielu chorób.

Zanieczyszczenia osłabiają układ oddechowy, krwionośny i nerwowy. Powodują choroby płuc i serca, w tym także nowotwory. W skali globalnej przyczyniają się do niemal siedmiu milionów przedwczesnych zgonów. Cierpią również na tym dzieci.

Źródła zanieczyszczeń są bardzo różnorodne – od przemysłu, przez transport czy ogrzewanie domów, po sposób gospodarowania terenem. Zapewnienie czystego powietrza i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych jest więc obecnie jednym z największych wyzwań dla świata. Czyste paliwa i ogrzewanie, inwestycje w energię odnawialną zamiast w paliwa kopalne, ograniczenie zużycia węgla czy bezemisyjność transportu to zadania na najbliższe dziesięciolecia, zarówno dla każdego obywatela, jak i przedsiębiorstw, administracji rządowej, samorządowej czy instytucji międzynarodowych.

W Polsce, by realnie polepszyć jakość powietrza w naszym kraju, powstało szereg programów pomocowych. Sztandarowym jest program „Czyste Powietrze”, umożliwiający wsparcie inwestycji ekologicznych i tym samym obniżenie kosztów wymiany starych pieców na nowoczesne ekologiczne źródło ciepła, które nie zanieczyszcza powietrza. Dodatkowe możliwości to dotacje na termomodernizacje, które sprawiają, że domy stają się mniej energochłonne i tym samym bardziej przyjazne środowisku naturalnemu.

W ramach programu wdrażanego od 2018 można otrzymać aż do 79 tys. zł na modernizację swojego domu. Dodatkowo w programie biorą udział banki, które w ramach „Kredytu Czyste Powietrze” (dotacja przeznaczona jest na częściową spłatę kapitału kredytu) oferują również swoje wsparcie. Natomiast gminy, które na swoim terenie tworzą punkty konsultacyjno–informacyjne służą poradą i wsparciem dla swoich mieszkańców, aby ci mieli szansę wybrać najefektywniejsze rozwiązanie w zakresie doboru źródła ciepła i docieplenia własnego budynku, przy jednoczesnym skorzystaniu z dostępnego dofinansowania.

Do tej pory z rozwiązań takich skorzystało ponad pół miliona beneficjentów. Dofinansowania wyniosły ponad 9 mld zł. Efektem dotychczasowych inwestycji jest ograniczenie zużycia energii o 6TWh na rok, czyli tyle ile pobiera w tym okresie około sześciuset tysięcy gospodarstw domowych. To także znaczna redukcja emisji dwutlenku węgla, aż o 2,3 mln ton. Wartość ta równoznaczna jest z posadzeniem trzystu pięćdziesięciu pięciu milionów drzew.

 

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter