fbpx

Ekologia w powiecie

Milion drzewek od Lasów Państwowych. Startuje kolejna edycja akcji #sadziMy

fot. Pixabay

18 września leśnicy w całym kraju rozdadzą milion sadzonek drzew.

Pierwsza odsłona ogólnopolskiego przedsięwzięcia cieszyła się niezwykłym powodzeniem. Rozdano 146 tys. sadzonek. W tym roku będzie ich już milion. Każdy, kto będzie chciał posadzić drzewko, chociażby w swoim ogrodzie, takowe otrzyma. Leśnicy przygotowali sadzonki lipy, świerku, klonu zwyczajnego czy klonu jaworu.

– Polscy leśnicy każdego roku sadzą pół miliarda drzew. Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie – zachęcają do akcji przedstawiciele Lasów Państwowych.

Sadzonki drzew będą rozdawane we wszystkich czterystu trzydziestu nadleśnictwach w kraju, jak również w siedzibach siedemnastu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce.

Akcję oficjalnie zainauguruje para prezydencka. Prezydent wraz z małżonką wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017 roku. Wspólnie z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami i pracownikami Lasów Państwowych, na powierzchni blisko 6,5 ha posadzi 64 tys. nowych drzew.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter