fbpx

Ekologia w powiecie

Można pozyskać spore pieniądze na zakup przydomowej oczyszczalni

1 lutego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uruchomił program wsparcia zakupu i montażu przydomowych oczyszczalni ścieków. Nabór prowadzony jest w trybie ciągłym i ma potrwać do końca czerwca przyszłego roku.

Program „Przydomowa oczyszczalnia” to kontynuacja ubiegłorocznego, pilotażowego działania, które cieszyło się wielkim zainteresowaniem beneficjentów. Było ono tak duże, że już po nieco miesiącu wstrzymano uruchomiony w lipcu nabór wniosków. Pierwotnie planowano prowadzić go do końca roku 2022.

Opracowane wtedy złożenia programu się nie zmieniły. Tegoroczny nabór skierowany jest także do właścicieli budynków mieszkalnych z terenu województwa śląskiego. O pieniądze mogą ubiegać się też posiadacze obiektów położonych na nieruchomościach oddanych w użytkowanie wieczyste, do których będą przyłączane przydomowe oczyszczalnie ścieków. Ważne jest to, że dotowane będą przedsięwzięcia przewidujące montaż instalacji o wydajności nie większej niż 7,5 m3 na dobę.

– Budżet programu wynosi 4 mln zł. Kwota niewykorzystana w danym roku przechodzi do wypłaty na rok następny. Formą dofinansowania jest dotacja w wysokości do 50 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż 8 tys. zł – podkreślają przedstawiciele Funduszu.

Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym i ma potrwać do 30 czerwca 2024 roku. Planujący taką inwestycję ekologiczną i chcący skorzystać ze wsparcia WFOŚiGW w Katowicach nie powinni jednak zwlekać ze złożeniem aplikacji. Instytucja zastrzegła bowiem, iż może on zostać wstrzymany lub zakończony w momencie wpłynięcia wniosków na pulę przekraczającą planowany budżet programu. Mając na uwadze ubiegłoroczne powodzenie działania, takie rozwiązanie jest bardzo prawdopodobne.

Procedura naboru wniosków, jak również wszelkie niezbędne dokumenty dostępne są na stronie internetowej WFOŚiGW w Katowicach.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter