fbpx

Ekologia w powiecie

Nowe obowiązki dla właścicieli i zarządców. Trzeba będzie zgłosić wszystkie źródła ciepła

fot. Pixabay

Z początkiem lipca zacznie działać Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. To nowy rejestr, w którym mają być gromadzone dane o źródłach ciepła. Zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i tych przeznaczonych na przykład na cele usługowe.

Deklarację o źródłach ciepła i spalania paliw wykorzystywanych do ogrzewania budynków będzie musiał złożyć każdy właściciel lub zarządca danego obiektu. W przypadku istniejących budynków czasu będzie na to sporo, gdyż dokładnie rok. Dużo szybciej z tematem będą musieli się uwinąć ci, którzy oddają do użytkowania nowy obiekt. Będą mieli na to tylko dwa tygodnie od momentu uruchomienia źródła ciepła. Złożenie deklaracji będzie obligatoryjne, a zaniechanie w tym przypadku może skutkować dość dotkliwą grzywną.

Jak przekonują pomysłodawcy rozwiązania, taka ogólnopolska baza danych ma być jednym ze sposobów w walce o czyste powietrze. Organom na szczeblu rządowym, jak i samorządom ma pomóc skuteczniej realizować politykę transformacji energetycznej polskiej gospodarki.

Podstawową formą przekazania informacji będzie forma elektroniczna, poprzez specjalnie udostępnioną do tego celu aplikację internetową. Do weryfikacji niezbędny będzie w tym przypadku profil zaufany, e-dowód lub podpis kwalifikowany. Jednakże formalności będzie można także dopełnić w urzędach gmin właściwych ze względu na lokalizację budynku.

Jakie dane trzeba będzie przekazać do rejestru? Przede wszystkim dane osobowe właściciela lub zarządcy oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby. Następnie adres nieruchomości, w której obrębie eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw i informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła, lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach. Opcjonalnie można będzie także udostępnić dane kontaktowe jak numer telefonu czy adres e-mail.

Co bardzo istotne, do CEEB należy zgłosić każdego rodzaju źródła ciepła. Nie tylko te tradycyjne, jak kocioł grzewczy na paliwo stałe, piec kaflowy, piec wolnostojący, kuchnię węglową czy kominek, systemy ogrzewania elektrycznego, gazowego czy również z sieci ciepłowniczej. Co więcej, także posiadane odnawialne źródła energii, czyli pomp ciepła czy też solarów.

Projekt pilotowany jest przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Na stronie internetowej instytucji można znaleźć wszelkie szczegółowe informacje.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter