– Sprawdzaj oferty, nie podpisuj „od ręki”! – apelują pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Proszą, by uważnie korzystać z programu „Czyste Powietrze” i uważać na nierzetelnych wykonawców.
Jak podkreślają urzędnicy WFOŚiGW, należy wybierać sprawdzonych wykonawców, uważając przy tym na oferty składane przez akwizytorów i sprawdzając jednocześnie to, co się podpisuje. Warto przy tym pamiętać, że dotacja z programu „Czyste Powietrze” przysługuje beneficjentowi, a nie wykonawcy.
– Każdy, kto jest wnioskodawcą lub beneficjentem dotacji z programu „Czyste Powietrze” powinien być czujny i rozważny w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej zajmującej się wymianą źródła ciepła. W szczególności powinno uważać się na tych, którzy pukają do drzwi i oferują coś „za darmo”. Niestety, zdarzają się na rynku nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny – informują pracownicy Funduszu, którzy zwracają jednocześnie uwagę, iż wybór firmy sprzedającej urządzenie, jak i wykonującej jego montaż, należy do wnioskodawców i beneficjentów.
W programie „Czyste Powietrze” najwyższe bezzwrotne dofinansowanie, z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, to nawet 136 tys. zł, ale VAT zawsze musi dopłacić wnioskodawca. Ważne, by pamiętać też o tym, że podpisując pełnomocnictwo daje się komuś prawo do dysponowania przyznaną dotacją.
– Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, warto mieć wątpliwości co do rzetelności takiej oferty. Jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy, to też powinna zapalić się czerwona lampka – dodają.
Oferta na zainstalowanie wyłącznie nowego źródła ciepła w budynku, który wymaga termomodernizacji tj. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp., może skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym. Dlatego, jeśli ktokolwiek decyduje się na wymianę wyłącznie starego kopciucha na nowe źródło ciepła, na przykład pompę ciepła, powinien upewnić się, że nieruchomość jest odpowiednio docieplona.
Urzędnicy zachęcają, by wybierając źródło ciepła do swojego domu korzystać z listy zielonych urządzeń i materiałów.
– Już teraz można złożyć wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze” planując termin zakupu i instalacji urządzenia po 13 czerwca. Po tym terminie na liście ZUM znajdą się tylko te pompy ciepła, które obecnie przechodzą dodatkową weryfikację efektywności i jakości. Dlatego składając wniosek warto poczekać z zakupem i instalacją urządzenia. Wtedy, mając docieplony budynek i pewne urządzenie wysokiej jakości i co istotne wybrane z listy ZUM, zyska się cieplejszy i tańszy w eksploatacji dom – słychać w katowickim Funduszu.
W ramach programu „Czyste Powietrze” można otrzymać dotację na termomodernizację budynku jednorodzinnego wraz z wymianą źródła ciepła. Koniecznie należy upewnić się, że dobór nowego źródła został wskazany zgodnie ze stanem budynku. Urządzenie musi mieć odpowiednią moc i sprawność. Najlepiej pokaże to audyt energetyczny.
– Uczulamy wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą skorzystać z programu, na fakt, że tylko docieplony budynek z nowym źródłem ciepła daje pewne rozwiązanie, które przyniesie korzyści – mówią pracownicy WFOŚiGW.