Od 1 października rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych, małych instalacji wiatrowych czy pomp ciepła. Zadania muszą wpisywać się w program „Agroenergia”, który kompleksowo ma wspierać inicjatywy ograniczające negatywny wpływ działalności rolniczych na środowisko. Nabór potrwa do wyczerpania środków.
Zainaugurowany przez resorty klimatu i środowiska oraz rolnictwa i rozwoju wsi, a także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program ma służyć przede wszystkim budowaniu samodzielności energetycznej na obszarach wiejskich.
Kto może skorzystać z przygotowanych rozwiązań? Przede wszystkim osoby fizyczne – właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych, którzy osobiście prowadzą gospodarstwa o łącznej liczbie użytków od jednego hektara lecz nie więcej niż trzystu hektarów areału. Podobne wymogi odnoszą się do osób prawnych, które prowadzą działalność rolniczą lub gospodarczą w zakresie usług rolniczych.
– W programie będzie możliwość dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych i wiatrowych oraz pomp ciepła o mocy powyżej 10 kW, ale nie większej niż 50 kW, w tym także instalacji hybrydowych oraz magazynów energii elektrycznej jako instalacji towarzyszącej zwiększającej autokonsumpcję energii w miejscu jej wytworzenia – informują przedstawiciele Funduszu.
O środki w programie można w łatwy sposób aplikować poprzez Portalu Beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – www.wfosigw.katowice.pl/portal-beneficjenta