fbpx

Ekologia w powiecie

Pierwszy bank w programie „Mój elektryk”. Ruszają dopłaty do leasingu samochodów elektrycznych

fot. Pixabay

Bank Ochrony Środowiska jest pierwszą w kraju instytucją finansową, która podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o dystrybucji dopłat do leasingu pojazdów zeroemisyjnych. Po osobach prywatnych również i więc przedsiębiorcy będą mogli wkrótce korzystać z przewidzianych programem „Mój elektryk” rozwiązań.

Choć program dopłat do zakupu aut elektrycznych wystartował zaledwie w pierwszej połowie lipca, to cieszy się on już ogromnym zainteresowaniem. Jak do tej pory o dofinansowania sięgające kwoty nawet 27 tys. zł (w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny) mogły ubiegać się wyłącznie osoby fizyczne. Włączenie w proces realizacji programu banków dało natomiast asumpt do tego, że NFOŚiGW uruchomi wsparcie dotacyjne na zakup pojazdów przez klientów instytucjonalnych. Ma to być milowym krokiem w dynamizacji procesu transformacji transportu w kierunku zeroemisyjnym. Firmy, samorządy i instytucje zainteresowane leasingiem samochodów elektrycznych i wodorowych będą mogły korzystać z dopłat właśnie za pośrednictwem banków.

– Z branżowych raportów wynika, że głównymi odbiorcami nowych pojazdów są w Polsce klienci instytucjonalni. W 2020 roku należało do nich aż 72,6 proc. rynku, pozostały procent to osoby prywatne. Taka struktura sprawia, że rozwój elektromobilności w naszym kraju zależy w głównej mierze od przedsiębiorstw i instytucji, a najskuteczniejszym finansowym narzędziem upowszechniania pojazdów zeroemisyjnych jest właśnie leasing – motywuje swoje działania NFOŚiGW.

Mechanizm ma przyjazny. Chcąc nabyć pojazd, wraz z wnioskiem o leasing w firmie leasingowej, dodatkowo trzeba będzie załączyć wniosek o dotację. Zweryfikowany pozytywnie firma leasingowa przekaże do banku współpracującego z NFOŚiGW, z którym ma zawartą umowę, a ten z kolei w imieniu NFOŚiGW w ciągu maksymalnie dwudziestu dni podejmie decyzję o udzieleniu dopłaty do „elektryka”.

– System dystrybucji dopłat do pojazdów zeroemisyjnych jest prosty i przyjazny dla przedsiębiorców, którzy wniosek o dotację złożą razem z wnioskiem o leasing w firmie leasingowej. To ona we współpracy z bankiem-pośrednikiem zadba o to, aby koszt leasingu dla przedsiębiorcy został pomniejszony o wartość dotacji określonej w programie „Mój elektryk – zaznaczał na konferencji prasowej Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Pierwszym bankiem, który zajmie się dystrybucją dopłat, będzie właśnie Bank Ochrony Środowiska. Na razie do jego dyspozycji będzie 20 mln zł.

– NFOŚiGW oczekuje, iż BOŚ podpisze umowy o współpracy z każdą firmą leasingową, która chce oferować przedsiębiorcom leasing pojazdów zeroemisyjnych z dopłatami określonymi w programie „Mój elektryk”. Zgodnie z podpisaną umową, bank jest zobowiązany najpóźniej w ciągu dziewięćdziesięciu dni zapewnić zdolność operacyjną do udzielania w imieniu NFOŚiGW dotacji leasingobiorcom, głównie przedsiębiorcom. Mam nadzieję, że stanie się to dużo wcześniej – wyjaśniał wiceprezes NFOŚiGW.

Budżet programu „Mój elektryk”, którego wdrażanie zaplanowano na lata 2021-2026, wynosi obecnie 500 mln zł, w tym aż 400 mln zł jest przeznaczone właśnie na dopłaty do leasingu. Z otrzymanej z NFOŚiGW puli środków banki-pośrednicy będą udzielały firmom i instytucjom dofinansowania w formie bezzwrotnej dotacji na fabrycznie nowe samochody zeroemisyjne.

– Porozumienie z BOŚ to punkt zwrotny w upowszechnianiu w Polsce indywidualnego transportu elektrycznego. Dostępny budżet programu pozwoli na potrojenie liczby pojazdów zeroemisyjnych w naszym kraju. Uruchomienie dopłat do leasingu ekologicznych samochodów jest kluczem do sukcesu programu „Mój elektryk”. Efektem będzie nie tylko powiększenie taboru przyjaznego środowisku, ale pośrednio także rozwój infrastruktury ładowania. Osiągniemy zatem dwa cele. Ekonomiczny i klimatyczny, czyli ożywienie w gospodarce oraz ograniczenie emisji szkodliwych gazów i substancji do atmosfery – zaznaczył Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter