Ekologia w powiecie

Ponad trzydzieści posadzonych drzew. Szkoła w Łaźcu w akcji #sadziMy

fot. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łaźcu

#sadziMy to nazwa akcji zainaugurowanej trzy lata temu przez Lasy Państwowe. Odbywa się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. W jej ramach leśnicy rozdają chętnym w całym kraju sadzonki młodych drzew. Każdego roku jest ich aż milion. W tym roku było podobnie.

Sadzonki drzew były rozdawane we wszystkich czterystu trzydziestu nadleśnictwach w kraju, jak również w siedzibach siedemnastu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce.

– Lasy, drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas – podkreśla Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych. – Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Akcję #sadziMY organizujemy po to, żeby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować – dodaje.

Do akcji ochoczo włączyła się choćby podstawówka w Łaźcu. Podarowane przez Nadleśnictwo Herby sadzonki upiększyły szkolny teren. W akcję zaangażowali się uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i przyjaciele placówki. Działaniom sprzyjała piękna pogoda. 9 października było wyjątkowo ciepło i słonecznie.

– W sumie zasadzone zostały dwadzieścia trzy świerki i osiem brzózek. Młode brzózki w przyszłości dadzą cień na placu zabaw, a świerki dumnie będą strzec wjazdu do szkoły. Wzdłuż nowego ogrodzenia znalazły swoje miejsce ponadto sadzonki czerwonej i pomarańczowej jarzębiny, które ozdobią nasz plac zabaw – mów Magdalena Wronkowska ze szkoły w Łaźcu.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter