fbpx

Ekologia w powiecie

Poznaliśmy najbardziej ekologiczne gospodarstwa powiatu częstochowskiego

fot. Piotr Biernacki

Częstochowskie starostwo po raz kolejny nagrodziło mieszkańców z terenu powiatu za wdrożone działania sprzyjające środowisku naturalnemu. Okazją do tego jest konkurs „Ekologiczna zagroda”, którego wyniki poznaliśmy w Mstowie podczas tegorocznych dożynek powiatowych. Inicjatywę tę wpiera również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Podobnie jak w latach ubiegłych plebiscyt miał dwa etapy. Pierwszy rozgrywany był na szczeblu gmin, gdzie komisje powołane przez poszczególnych włodarzy oceniły i wybrały rolniczych laureatów z ich terenu. Następnie zgłoszenia powędrowały już na szczebel powiatowy.

– Konkurs ma szeroki zakres, gdyż obejmuje wszystkie domostwa na terenach wiejskich naszego powiatu, nie tylko zagrody, w których odbywa się towarowa produkcja rolnicza. Ważna jest nie tylko estetyka zagród. Ocenie podlegały również takie kwestie, jak gospodarowanie odpadami, w tym usuwanie azbestu, gospodarowanie wodą, ograniczanie niskiej emisji, termomodernizacja budynków, wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, utrzymywanie przydomowych warzywników, jagodników, pasiek, sadów i innych form wytwarzania żywności na samozaopatrzenie własnej rodziny, szczególnie metodami rolnictwa ekologicznego – informują przedstawiciele częstochowskiego starostwa.

Celem więc szeroko promowanej inicjatywy jest przede wszystkim zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców powiatu, kształtowanie proekologicznych postaw i promowanie bioróżnorodności. Organizatorzy chcą w ten sposób propagować przede wszystkim produkcję dobrej i zdrowej żywności, upowszechniać lokalną politykę ekologiczną i przyjazne środowisku praktyki, których stosowanie ma zapewniać zrównoważony rozwój w obszarze produkcji rolnej.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpiło na dorocznym święcie plonów powiatu częstochowskiego. W tym roku dożynki odbyły się 21 sierpnia w Mstowie. Podobnie jak w roku ubiegłym nie przyznano jednak pierwszej nagrody, ale trzy równorzędne drugie i trzy trzecie oraz pięć wyróżnień.

Za najbardziej ekologiczne gospodarstwa uznane zostały zatem zagrody Elżbiety i Grzegorza Muchów z Łochyni (gmina Mykanów), Elżbiety i Janusza Trenda ze Ślęzan (gmina Lelów), oraz Barbary i Wojciecha Zychów z Klepaczki (gmina Starcza).

Nagrody za zajęcie trzecich miejsc powędrowały z kolei do Eweliny Konik z Rudnik Kolonii (gmina Koniecpol), Dariusza Owczarka z Wąsosza (gmina Konopiska) oraz Jolanty, Sebastiana, Marty i Filipa Jastrząbków z Raczkowic (gmina Dąbrowa Zielona).

Wyróżnienia otrzymali natomiast Tomasz Wypych z Nowej Wsi (gmina Poczesna), Elżbieta i Stanisław Trąbscy ze Zrębic (gmina Olsztyn), Justyna Tuora z Bystrzanowic (gmina Janów), Liliana Kucharska i Bogumiła Matusiak z Bab (gmina Kruszyna) oraz Agnieszka Politańska z Karczewic (gmina Kłomnice).

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter