fbpx

Ekologia w powiecie

Poznawały jak chronić dzikie zapylacze. Ciekawy projekt szkoły w Rzerzęczycach

fot. Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Rzerzęczycach

Dzieci z podstawówki w Rzerzęczycach przez ostatnie kilka miesięcy realizowały ekologiczny projekt edukacyjny „Pszczoły też chodzą do szkoły – murarkowe łąki”. Stało się to możliwe dzięki Fundacji Cemex, która wyróżniła koncepcję placówki w konkursie „Fabryka Pomysłów”.

Jednym z celów wspomnianej fundacji jest wspieranie projektów społecznych podejmowanych przez lokalne organizacje pozarządowe i placówki edukacyjne. W całym kraju granty przyznano w tym roku na dziesięć projektów. Szkoła w Rzerzęczycach otrzymała 7,2 tys. zł na jego realizację.

W centrum uwagi znalazły się oczywiście pszczoły. W ramach zgłoszonej koncepcji powstały na terenie szkoły łąki i rabaty z miododajnymi roślinami. Zbudowano także ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą składającą się z piętnastu tablic informacyjnych z ciekawostkami z zakresu pszczelarstwa, a na drzewach zawieszono szesnaście domków murarek, w tym również jedną w dużym rozmiarze dla owadów. Ponadto uczniowie otrzymali nasiona roślin miododajnych. Z nich można zrobić podobne instalacje już na zapleczu rodzinnego gospodarstwa.

O książki z zakresu pszczelarstwa wzbogaciła się również szkolna biblioteka. W ramy projektu wpisały się ponadto ciekawe warsztaty edukacyjne i wycieczka do pasieki. Zdobytą wiedzę i informacje dzieci mogły następnie przedstawić w postaci artystycznej wizji na zajęciach plastycznych.

– Wszystkie działania zrealizowane w ramach projektu podniosły świadomość ekologiczną młodych ludzi na temat znaczenia pszczół i dzikich zapylaczy. Efektem realizacji tego projektu było poznanie zagrożeń powodujących wymieranie zapylaczy i podejmowanie działań mających na celu ochronę populacji pszczół – informuje Małgorzata Woszczyna, nauczycielka z rzerzęczyckiej placówki.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter