„Śląskie dla pszczół” to nowe działanie władz województwa, które ma wspierać pszczelarzy i tym samym przyczynić się do ochrony bioróżnorodności w śląskim. Umowy na zadania publiczne w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego odebrało osiem podmiotów wyłonionych w otwartym konkursie ofert.
Na ten pilotażowy program zabezpieczono w tym roku 200 tys. zł. Jest jednak szansa, że budżet z roku na rok będzie coraz większy, gdyż urząd marszałkowski dostrzega potrzebę ścisłej współpracy ze środowiskiem pszczelarskim i promocji pszczelarstwa.
– Wsparcie przeznaczone jest na ochronę różnorodności biologicznej pszczół miododajnych, owadów zapylających i roślin, edukację ekologiczną i promocję w zakresie pszczelarstwa na terenie województwa. Wnioskodawcy otrzymali dofinansowanie na działania obligatoryjne tj. na zasiew lub nasadzenia rodzimych roślin miododajnych – wyjaśniają przedstawiciele władz województwa.
Jak podkreślają, przekazane wsparcie wykorzystane może być na realizację także działań dodatkowych, w których zakresie mieści się edukacja ekologiczna związana z pszczelą tematyką, promocja i propagowanie ochrony, roli pszczół oraz owadów zapylających w środowisku czy na poprawę warunków sanitarnych rodzin pszczelich.
– Poprzez zasiew i nasadzenia roślin miododajnych wzbogaci się baza pożytkowa dla pszczół oraz innych zapylaczy, powstaną łąki kwietne między innymi w Ornontowicach, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w Mysłowicach i aleje drzew miododajnych w Rydułtowach czy Wiśle. Zostaną również przeprowadzane warsztaty oraz doposażenia pasiek edukacyjnych, w tym w Kocierzu Rychwałdzkim, Lędzinach i Wiśle. Ponadto poprawią się warunki sanitarne rodzin pszczelich – wymieniają inicjatorzy przedsięwzięcia.