fbpx

Ekologia w powiecie

Startuje Akademia Czystego Powietrza. Eksperci będą szkolić, jak korzystać z programu

fot. Pixabay

16 września zainaugurowana zostanie druga odsłona Akademii Czystego Powietrza. To cykl spotkań online z ekspertami, którzy będą objaśniać zasady programu „Czyste Powietrze”. Swoisty przewodnik powstanie dzięki inicjatywie Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polskiego Alarmu Smogowego.

To już druga odsłona bezpłatnych webinarów, które od 16 września począwszy, będą odbywać się w każdy czwartek. Poprzednia cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dlatego też zdecydowano się na kontynuację szkoleń. Zwłaszcza że program „Czyste Powietrze” w ostatnich kilku miesiącach został dość mocno zreformowany. Jak podkreślają inicjatorzy, ma być przydatnym źródłem informacji zarówno dla pracowników gminnych punktów konsultacyjno-informacyjnych, eko-doradców, jak i wnioskodawców zainteresowanych dotacjami na wymianę „kopciuchów” oraz ocieplenie domów.

Szczególny nacisk ma zostać położony właśnie na podnoszenie wiedzy przez osoby obsługujące program na szczeblu gmin. Szkolenia mają mobilizować jednostki samorządu terytorialnego do walki ze smogiem przez wspólne wdrażanie programu „Czyste Powietrze” i pomaganie mieszkańcom w uzyskaniu dofinansowania.

– Rola samorządów w programie „Czyste Powietrze” jest niezwykle istotna, bo tylko dzięki dobrze działającej lokalnej sieci obsługi wnioskodawców mamy szansę, żeby dotrzeć w perspektywie roku 2029 do nawet trzech milionów gospodarstw domowych, w których trzeba wymienić nieefektywne źródła ciepła. Wprowadzony system zachęt NFOŚiGW (zwrot dla jednostek samorządu terytorialnego części kosztów obsługi beneficjenta, premiowanie najbardziej aktywnych gmin), a także uchwały antysmogowe i obowiązek zarejestrowania źródła ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – między innymi o tym będziemy rozmawiać podczas tegorocznej Akademii – zapowiada Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Tematyka spotkań ma również dotyczyć nowych zasad udzielania dofinansowania. Przede wszystkim chodzi o niedawno uruchomioną ścieżkę bankową, czyli Kredyt Czyste Powietrze, który przewiduje dotacje na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego oraz kwestie dotyczące rozliczenia eko-inwestycji ujętej we wniosku o płatność. Będzie też mowa o innych aktywnościach uzupełniających program „Czyste Powietrze”, w tym na przykład o programie „Stop Smog”.

– Pierwsza, zeszłoroczna edycja Akademii Czystego Powietrza o uproszczonym programie „Czyste Powietrze”, dotychczas zainteresowała około dwieście pięćdziesiąt tysięcy osób. Co więcej, widownia naszego fachowego e-przewodnika, dostępnego nadal na stronie czystepowietrze.gov.pl, stale rośnie. Dlatego wspólnie z NFOŚiGW oraz PAS zdecydowaliśmy o kontynuacji szkoleń, podczas których chcemy dzielić się wiedzą, dobrymi praktykami i rozmawiać o tym, jak możemy przyczyniać się do poprawy jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy – zaznacza Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Aby wziąć udział w pierwszym webinarze, 16 września o godz. 10, należy zarejestrować się na stronie https://app.livestorm.co/transmisjalive/czyste-powietrze, co da możliwość zadawania pytań na czacie. Dostępna będzie także ogólnodostępna transmisja na kanale NFOŚiGW na YouTube – youtube.com/user/nfosigw.

Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć na żywo w spotkaniu, całe wydarzenie będzie udostępnione do ponownego obejrzenia również na kanale NFOŚiGW na YouTube.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter