fbpx

Ekologia w powiecie

Strażacy odebrali promesy na zakup samochodów. Kolejny nabór trwa

fot. WFOŚiGW w Katowicach

Z początkiem czerwca trzydzieści siedem jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa otrzymało promesy finansowe na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Pośród nich znalazły się trzy z powiatu częstochowskiego oraz jedna z kłobuckiego.

Wsparcie strażaków i doposażenie ich w niezbędny sprzęt do ratowania życia, zdrowia i mienia realizowane jest przy wydatnym współudziale Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizują „Ogólnopolski Programu Finansowania Służb Ratowniczych”. W tym roku przeznaczone zostanie na ten cel 10 mln zł.

– Straż pożarna realizując swoje podstawowe zadania dba o środowisko naturalne, między innymi przeciwdziałając skutkom różnego rodzaju klęsk żywiołowych. W swoich zadaniach strażacy często uczestniczą w akcjach usuwania skutków zanieczyszczenia środowiska, czy też skażenia środowiska w wyniku wypadków, awarii czy innej działalności. Dlatego właśnie Fundusz od lat wspiera działania tych jednostek, bo poprzez ich działania chronimy środowisko naturalne i niwelujemy skutki jego zanieczyszczenia – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Podczas uroczystości wręczenia gwarancji finansowych dla OSP, która odbyła się 5 czerwca w Bytomiu, obecni byli również druhowie z naszego regionu. Odebrali je strażacy z Jaskrowa, Lgoty Małej, Rybnej oraz Truskolas.

Od 18 maja Fundusz uruchomił kolejny nabór. W tym roku składa się on dwóch części. Dokumenty aplikacyjne, zawierające oprócz wniosku również wszystkie niezbędne załączniki, będą przyjmowane aż do końca roku lub do wyczerpania puli dostępnych środków.

– W ramach pierwszej części przeznaczamy 7,3 mln zł na dofinansowanie zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych. W ramach części drugiej – 2,5 mln zł na dofinansowanie drobnego sprzętu wykorzystywanego w akcjach ratowniczo-gaśniczych – podkreśla szef śląskiego funduszu.

W ciągu ostatnich pięciu lat na wsparcie OSP i PSP, WFOŚiGW przeznaczył łącznie ponad 67 mln zł, z czego około 11 mln zł to środki NFOŚiGW. Dofinansowano wyposażenie i sprzęt dla jednostek, w tym łącznie 206 pojazdów.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter