fbpx

Ekologia w powiecie

Ważna inwestycja ekologiczna w Troninach. Brzeg Liswarty zabezpieczony

fot. Urząd Gminy Lipie

Prawy brzeg Liswarty w miejscowości Troniny zyskał niedawno zupełnie nowy wygląd. 7 września, po trwających dwa miesiące pracach, uroczyście oddano jedną z ważnych inwestycji ekologicznych na tym właśnie cieku wodnym.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, gdyż to ono było inwestorem, wyregulowało bieg rzeki na odcinku ponad stu czterdziestu metrów. Dzięki temu zyskała nie tylko sama Liswarta, którą na tej długości oczyszczono, ale i okoliczni mieszkańcy. Wzmocnienie brzegów i skarpy znacząco poprawi bezpieczeństwo tego rejonu.

Prace kosztowały niemal 480 tys. zł. Na wspomnianym odcinku przeprowadzono gruntowne prace ziemne, wykonano opaskę brzegową na konstrukcji faszynowo-kamiennej z narzutem kamiennym na koronie i skarpie, zasypanie wraz z zagęszczeniem kawern w brzegu czy reprofilację terenu i wykonanie nawierzchni trawiastej.

Samo koryto rzeki zostało udrożnione i zakonserwowane, podobnie zresztą jak jej brzegi. Wykonawcy zrobili także palisady ochronne brył korzeniowych drzew rosnących w pobliżu podmytej wcześniej skarpy.

– Dzięki przeprowadzonym pracom ustała groźba naruszenia stateczności budynku Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz budynków mieszkalnych położonych w jego sąsiedztwie – podkreślają urzędnicy z gminy Lipie.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter