Ranking aktywności gmin w programie „Czyste Powietrze” za rok 2022 opublikowany dziś przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy wskazuje, że niekwestionowanymi liderami pod względem liczby złożonych wniosków w programie „Czyste Powietrze” są gminy województwa śląskiego. W pierwszej setce najaktywniejszych gmin aż dwadzieścia pięć pochodzi z terenu naszego regionu. Na pierwszym miejscu rankingu znajduje się śląska gmina Goczałkowice-Zdrój.
To właśnie tam 29 marca Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, zorganizował konferencję prasową poświęconą publikacji najnowszego, rocznego Rankingu Gmin w Programie „Czyste Powietrze”. Oparty jest on o liczbę złożonych wniosków w porównaniu do liczby budynków jednorodzinnych znajdujących się na terenie danej gminy.
Jak prezentują przedstawiciele PAS, wśród najaktywniejszych samorządów znajdują się przede wszystkim gminy województwa śląskiego. W pierwszej setce znalazło się aż dwadzieścia pięć samorządów. Na drugim miejscu uplasowało się województwo kujawsko-pomorskie, z liczbą osiemnastu najaktywniejszych w pierwszej setce rankingu.
– Program Czyste Powietrze jest impulsem dla rozwiązania problemu smogu, dając jednocześnie gospodarstwom domowym możliwość znaczącego obniżenia rachunków za ogrzewanie. Efektywne wdrożenie programu wpłynie również korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski, gdyż zmniejszenie zużycia energii ograniczy konieczność importu paliw kopalnych – mówi Andrzej Guła, lider PAS. – Aktywny udział samorządów w programie ma kluczowe znaczenie. Tam, gdzie władze lokalne działają sprawnie, tam widać efekty w postaci liczby wymienionych kopciuchów i ocieplonych domów – dodaje Guła.
– Cieszymy się, że program „Czyste Powietrze” dociera do coraz większej liczby gmin w całej Polsce. Z rankingu widać, że najwięcej wniosków do programu pochodzi z województwa śląskiego, gdzie władze samorządowe z determinacją wdrażają zapisy uchwał antysmogowych. Kontynuowanie działań na rzecz popularyzowania „Czystego Powietrza”, a także obowiązywanie i przestrzeganie uchwał antysmogowych znacząco przyczyni się do rozwiązania problemu zimowego smogu w Polsce – powiedział Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.
Goczałkowice-Zdrój mogą się pochwalić w 2022 roku liczbą stu czterdziestu trzech złożonych wniosków. Nie jest to oczywiście największa liczba pośród gmin z pierwszej setki rankingu, ale po uwzględnieniu przelicznika do gospodarstw domowych na terenie gminy wskaźnik okazał się najlepszym w całym kraju. A jak poradziły sobie gminy z północnej części województwa śląskiego?
Najwyżej, na piątym miejscu, sklasyfikowano gminę Opatów w powiecie kłobuckim. Tam mieszkańcy złożyli tych wniosków sto czterdzieści pięć. Pozycja dwudziesta czwarta przypadła Krzepicom, z liczbą wniosków na poziomie stu osiemdziesięciu jeden. Cztery oczka niżej znalazł się Blachownia z powiatu częstochowskiego, gdzie zawnioskowano o sto dziewięćdziesiąt cztery dotacje.
Na pięćdziesiątym dziewiątym miejscu uplasowano Kłobuck z liczbą wniosków wynoszącą dwieście dziewięćdziesiąt dziewięć. Z kolei sześćdziesiąta trzecia pozycja to wynik Wręczycy Wielkiej i jednocześnie trzysta trzy wnioski.
Jak się więc okazuje, z subregionu częstochowskiego w pierwszej setce jest aż pięć samorządów, z czego cztery z powiatu kłobuckiego.