fbpx

Ekologia w powiecie

Wystartował program „Moje Ciepło”. Oferuje wsparcie do zakupu i montażu pompy ciepła w domach jednorodzinnych

fot. Pixabay

Od 7 do nawet 21 tys. zł będą mogli pozyskać beneficjenci najnowszego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przewiduje on dopłaty do zakupu i montażu pomp ciepła w domach jednorodzinnych. Obowiązuje zasada: najpierw inwestycja – potem wypłata.

„Moje Ciepło” to jeden z niewielu na krajowym rynku projektów wsparcia inwestorów nowych budynków mieszkalnych. Co jednak istotne, aby skorzystać z możliwości dofinansowania, obiekty muszą posiadać podwyższony standard energetyczny.

– Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej może wynosić maksymalnie 63 kWh na m² powierzchni domu w ciągu roku dla wniosków składanych w 2022 roku oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu „Moje Ciepło” – precyzuje NFOŚIGW.

Określony w programie „nowy budynek mieszkalny” to taki, w przypadku którego w dniu ubiegania się o dofinansowanie, nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu.

– Ten formalny wymóg nie zamyka jednak drogi do otrzymania dotacji na pompę ciepła, gdyż przewidziano jeszcze jedną istotną możliwość: może to być również nowy jednorodzinny budynek mieszkalny, w odniesieniu do którego złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie – pod warunkiem jednak, że nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku – wyjaśniają przedstawiciele instytucji.

Budżet programu jest spory. To 600 mln zł. Środki na jego obsługę będą pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego – specjalnego instrumentu finansowego Unii Europejskiej dla dziesięciu krajów o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla.

– Najnowsza propozycja resortu klimatu i środowiska jest kierowana bezpośrednio do osób fizycznych, czyli właścicieli domów jednorodzinnych. Dofinansowanie będzie dotyczyć powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej – wylicza Fundusz.

Wsparcie finansowe ma być udzielane w formie dotacji stanowiących od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. To oznacza, że na zakup i montaż wybranej pompy ciepła będzie można dostać od 7 do 21 tys. zł, w zależności od rodzaju zamontowanej pompy ciepła.

– „Moje Ciepło” to odpowiedź na potrzeby indywidualnych inwestorów, którzy, budując domy jednorodzinne, starają się myśleć przyszłościowo, zarówno pod kątem ekologii, jak i ekonomii. Decydując się na montaż w swoim nowym domu alternatywnego źródła ciepła, jakim jest pompa ciepła, realnie można wpłynąć na obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie – zaznacza Przemysław Ligenza, prezes NFOŚiGW.

Wszelkie szczegóły programu dostępne są na stronie mojecieplo.gov.pl.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter