Choć nowa oczyszczalnia ścieków w Karolinie działa już faktycznie od kilku miesięcy, to dopiero 4 sierpnia władze gminy Rędziny zdecydowały się na oficjalne otwarcie tej największej w ostatnim czasie gminnej inwestycji. Realizowane od niemal trzech lat zadanie pochłonęło prawie 17 mln zł.
Pieniądze na tak duże przedsięwzięcie pochodziły głównie z pożyczki zaciągniętej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. To bardzo korzystne rozwiązanie dla samorządów. Wsparcie takie jest w dużej części umarzane po osiągnięciu określonych w umowie wskaźników ekologicznych. Ponadto pozyskano dodatkowe 2,5 mln zł z funduszów unijnych.
Nowa mechaniczno-biologiczna instalacja dysponuje przepustowością sięgającą 2000 m³ na dobę. To prawie siedmiokrotnie więcej niż jej poprzedniczka. Starą trzeba było zastąpić, gdyż nie wytrzymywała już naporu ścieków z ciągle rozbudowywanej sieci sanitarnej na terenie gminy Rędziny. W minionych sześciu latach udało się jej wykonać bowiem ponad trzynaście kilometrów. Obecna oczyszczalnia ma więc docelowo obsłużyć potrzeby wszystkich miejscowości i pozwolić spokojnie planować budowę kolejnych odcinków kanalizacji.
A zamiary z tym związane są daleko idące. Obecnie finalizowany jest projekt budowy ponad trzech kilometrów sieci w Rudnikach i Kościelcu. Jeśli chodzi o Kościelec powstanie ona na ulicach Żabiej, Krótkiej, Ogrodowej i Wiatrakowej. W przypadku Rudnik – na ulicy Ogrodowej, Szkolnej i Pocztowej, jak również zaplanowano wykonanie drugiego przejścia pod linią kolejową. W kolejce czekają następne inwestycje tego typu w Rędzinach, na ulicy Kościuszki, jak i w Koninie.
Na zorganizowanej na początku sierpnia uroczystości nie zabrakło zarówno przedstawicieli miejscowego samorządu, jak i powiatowego. Obecni byli także częstochowscy parlamentarzyści. Przybyli sołtysi i licznie mieszkańcy gminy. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach reprezentował natomiast Krystian Smuda, kierownik Zespołu Gospodarki Wodnej i Ochrony Powierzchni Ziemi.