fbpx

Ekologia w powiecie

Zespół „Śląsk” dofinansowany przez katowicki Fundusz

fot. Mirosław Cichy/WFOŚiGW w Katowicach

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie otrzyma ponad 325 tys. zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Umowę w tej sprawie podpisali już udyrektor zespołu Zbigniew Cierniak i Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW. 

Środki zostaną przeznaczone na prace przy zieleni w zabytkowym Zespole Pałacowo-Parkowym. Inwestycja ma zostać zrealizowana jeszcze w tym roku, a jej całkowity koszt to około 409 tys. zł. Z tego prawie 326 tys. zł zapewni Fundusz. Resztę, około 83 tys. zł, zespół wyasygnuje z własnych środków. 

– O takie parki jak ten w Koszęcinie, posiadające wiekowy drzewostan, musimy zadbać szczególnie. To bardzo ważne z punktu widzenia ochrony przyrody. Nasza dotacja pozwoli między innymi na pielęgnację, zakup i sadzenie nowych drzew, cięcia sanitarne usuwające suche, uszkodzone i chore pędy. W ramach tego zadania zaplanowana została również pielęgnacja trawników oraz czyszczenie rowów melioracyjnych przy przepustach pod alejkami i przepustów – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Położony w centrum Koszęcina Zespół Pałacowo-Parkowy, który jest siedzibą zespołu „Śląsk”, ma powierzchnię niemal 12,5 hektara. Wokół pałacu rozpościera się wpisany do rejestru zabytków i objęty ochroną konserwatorską 10-hektarowy park w stylu angielskim. Znajduje się tam około dziewięćset drzew i krzewów, w tym wiele cennych gatunkowo. Można tam spotkać dęby szypułkowe, klony, jesiony, buki, graby, lipy, buki, daglezje i platany. Na terenie parku znajduje się też jedenaście pomników przyrody. Największą grupę drzew stanowią te ponad stu- i dwustuletnie oraz starsze – tak zwany starodrzew, który podczas silnych wiatrów jest narażony na zniszczenie.

– Jest to przestrzeń żywa, z wieloma zabytkowymi okazami, która wymaga szczególnej troski i, z biegiem czasu, kolejnych nakładów finansowych. Dlatego bardzo się cieszymy, że wraz z pozyskaniem wsparcia ze strony WFOŚiGW w Katowicach – za które jesteśmy bardzo wdzięczni – będziemy mogli zadbać o park na najwyższym poziomie. Dzięki wykonanym pracom nie tylko zadbamy o urodę parku, ale także o bezpieczeństwo naszych gości korzystających z pleneru wokół pałacu. Mamy nadzieję, że wkrótce wrócimy do minimalnego, rocznego wskaźnika stu pięćdziesięciu tysięcy odwiedzających nas podczas imprez plenerowych, koncertów, festiwali, warsztatów i wszelkich innych przedsięwzięć, które Zespół „Śląsk” realizuje w swojej pięknej siedzibie – mówi Zbigniew Cierniak, dyrektor zespołu.

Od czerwca 2014 roku w parku były wykonywane przede wszystkim niezbędne bieżące prace przy zieleni zabytkowej. W 2019 roku wykonano aktualizację inwentaryzacji dendrologicznej wraz z projektem gospodarki zadrzewieniem i koncepcją nowych nasadzeń. Dokumentacja ta wskazała na pilną konieczność przeprowadzenia kolejnych specjalistycznych prac – pielęgnacji drzew, usunięcia drzew chorych, suchych i zagrażających bezpieczeństwu, wykonania nowych nasadzeń oraz przesadzenia drzew ze względu na kolizyjność z innymi drzewami.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter