fbpx

Ekologia w powiecie

Zielona pracownia w Zawadzie. To będzie już kolejna tego typu sala lekcyjna w gminie

fot. Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Zawadzie

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Zawadzie została jednym z beneficjentów konkursu „Zielona Pracownia_Projekt’ 2023”. Placówka, na stworzenie projektu ekopracowni, otrzymała dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w wysokości 12 tys. zł. To kolejna po placówkach w Skrzydlowie, Rzerzęczycach oraz w Witkowicach tego typu pracownia.

Konkurs skierowany był do szkół podstawowych i średnich z terenu województwa śląskiego i miał na celu utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. O środki mogły aplikować placówki, które wcześniej nie otrzymały wsparcia z tego działania.

Przyznanie dotacji na projekt jest pierwszym z etapów powstania ekopracowni w Zawadzie. Zarówno szkoła, jak i samorząd, na terenie którego działa, ubiegają się o kolejną dotację z Funduszu, tym razem w konkursie „Zielona Pracownia’2023”. Tym razem przewiduje on wsparcie już na samo stworzenie nowej przestrzeni edukacyjnej. Maksymalna kwota dotacji może sięgnąć 48 tys. zł. To czy uda się pozyskać aż tak znaczną kwotę, okaże się za kilka tygodni.

Jak przedstawia się koncepcja planowanej klasy w Zawadzie? Zielona pracownia doposażona będzie w szesnaście pojedynczych stolików uczniowskich oraz szesnaście krzeseł z regulowaną wysokością, biurko nauczycielskie oraz cztery szafy typu „Kasia PN”. Zamiast istniejących obecnie dwóch starych tablic zamontowany zostanie monitor interaktywny oraz biała, suchościeralna tablica magnetyczna. Istniejąca w ścianie naprzeciwko okien wnęka zostanie zabudowana szafą, w której znajdą się między innymi półki na pomoce dydaktyczne oraz zamontowana zostanie umywalka z bieżącą wodą.

Z pokoju nauczycielskiego zostanie doprowadzona instalacja wodno-kanalizacyjna. Po jednej stronie wnęki zostaną zainstalowane regały, na których staną doniczki z różnorodnymi kwiatami i roślinami. Po drugiej stronie z kolei zamontowany zostanie dodatkowy blat, na którym można będzie prowadzić obserwacje pod mikroskopem lub przeprowadzać inne doświadczenia. W sali pojawi się led’owe oświetlenie, a w oknach zamontowane zostaną zielone rolety z motywem liści drzew występujących w najbliższym otoczeniu szkoły.

Na wyposażeniu pracowni znajdą się oczywiście pomoce dydaktyczne, niezbędne do przeprowadzania doświadczeń z przedmiotów przyrodniczych oraz z zakresu ekologii, jak zestaw doświadczalny do badania właściwości powietrza, mikroskopy cyfrowe czy zestawy do doświadczeń z fizyki i chemii. Ponadto pracownia zostanie doposażona w zestaw audio.

Także samo pomieszczenie zostanie gruntownie odnowione. Czeka je gipsowanie oraz malowanie ścian i sufitu. Na ścianie naprzeciwko okien zostanie zamontowana fototapeta przestrzenna prezentującą panoramę Tatr widoczną z Butorowego Wierchu, z kolei na tej vis a vis tablicy zostanie pojawi się fototapeta przestrzenna prezentująca pejzaż Pojezierza Mazurskiego.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter