– Powiat kłobucki potrzebuje, by mieszkańcy wszystkich gmin byli równo traktowani pod względem inwestycji powiatowych – mówi Agnieszka Związek, liderka listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wyborczym obejmującym gminy Miedźno i Popów w wyborach do Rady Powiatu Kłobuckiego.
Pani Agnieszko, jest pani doświadczonym samorządowcem. W Radzie Powiatu Kłobuckiego zasiada pani od 2014 roku. Wcześniej zdobywała pani doświadczenie w Radzie Gminy Popów i jako pracownik samorządowy w gminie Miedźno, będąc sekretarzem gminy i dyrektorem odpowiedzialnym za inwestycje. Idzie pani do tych wyborów z hasłem: „Równość i sprawiedliwość w powiecie kłobuckim!”. Dlaczego? Co inspirowało takie przesłanie do mieszkańców pani okręgu wyborczego?
Do tego doświadczenia dodałabym jeszcze pracę w Ośrodku Doradztwa Rolniczego i ARiMR, gdzie pomagałam wielu rolnikom, przede wszystkim wypełniać wnioski obszarowe. A co do hasła, to myślę, że obecnie to najbardziej właściwe hasło wyborcze. Nie ma równości i sprawiedliwości w powiecie kłobuckim. Dotyczy to oczywiście podziału środków na inwestycje powiatowe w poszczególnych gminach. Kilka tygodni temu jedna z kłobuckich gazet trafnie opisała cały proceder, że powiat inwestuje tam, gdzie mieszkają jego władze. Decyzje inwestycyjne są sterowane politycznym układem i kalkulacją wyborczą rządzących. Jedni dostają miliony, a inni ochłapy. Do tej drugiej kategorii zalicza się właśnie gmina Miedźno, ale i w Popowie nie jest najlepiej. W oczy kolą przede wszystkim dziurawe drogi. Większość szlaków powiatowych w gminie Miedźno wymaga natychmiastowej przebudowy, jest po prostu niebezpiecznie.
Faktycznie stan głównych dróg powiatowych nie jest najlepszy, ale przynajmniej są przy nich chodniki.
Te chodniki powstały, bo sfinansowała je gmina Miedźno. W 2018 roku to gmina zadbała o tę podstawową infrastrukturę bezpieczeństwa. Powstały one między innymi na ulicy Wołyńskiej w Wapienniku, Turystycznej we Władysławowie, Malowniczej w Borowej, na Wyzwolenia i Władysława Jagiełły w Miedźnie oraz w Mokrej III. W tamtym czasie kosztowało to budżet gminy ponad 2,2 mln zł. Doskonale to pamiętam, bo nadzorowałam te inwestycje. A tych inwestycji z gminy Miedźno w majątek powiatu było jeszcze sporo więcej.
No to mnie, przyznam, pani mocno zaskoczyła tą informacją.
Niewiele osób o tym wie lub już zapomniało, że by poprawić bezpieczeństwo przy drogach powiatowych, to gmina i wójt Derejczyk musieli wziąć sprawy w swoje ręce.
Faktycznie tak ciężko cokolwiek wywalczyć?
Jako radna, jak i cały klub Prawa i Sprawiedliwości, byliśmy w tej kadencji w opozycji w Radzie Powiatu Kłobuckiego. Niestety poza funkcją kontrolną mieliśmy ograniczony wpływ na politykę i kierunki rozwoju serwowane przez koalicję rządzącą z PSL na czele. Nie było przestrzeni do żadnych rozmów. Ale w dotychczasowym układzie rządzącym powiatem tkwi inny radny z gminy Miedźno. Poza drobnymi remontami nawierzchni, nic wielkiego nie przeforsował. Powinien się wstydzić. Czas więc na zmiany. Tylko zmiana zarządzających powiatem zagwarantuje poprawę i zakończenie układów. Najlepszym tego przykładem jest wybór żony byłego starosty z PSL Henryka Kiepury na funkcję wicestarosty, po tym jak on sam został posłem. To skandal i rzecz niedopuszczalna.
To bardzo mocne słowa.
Ale to prawda. Mieszkańcy powiatu są zbulwersowani faktem powołania żony byłego starosty do zarządu powiatu. Wszystko zostało w rodzinie. Powiat nie jest prywatnym folwarkiem grupy trzymającej od kilkunastu lat władzę w naszym regionie. Trzeba skończyć z nepotyzmem i kumoterstwem. Ziemia Kłobucka potrzebuje nowej energii, nowych inicjatyw i świeżego spojrzenia na wiele palących spraw. Powiat kłobucki potrzebuje, by mieszkańcy wszystkich gmin byli równo traktowani pod względem inwestycji powiatowych. Dobrym rozwiązaniem w tym zakresie jest proponowane przeze mnie wprowadzenie Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy powinni mieć wpływ na co i gdzie będą wydawane ich pieniądze.
Co jeszcze pani proponuje?
Stworzenie we współpracy z gminami Komunikacji Publicznej Powiatu Kłobuckiego, co wyeliminuje zjawisko wykluczenia komunikacyjnego i zapewni dojazd do szkół, miejsc pracy, placówek zdrowotnych oraz miejsc zakupowych i usługowych zarówno w Kłobucku, jak i w Częstochowie. Powiat częstochowski umiał zaradzić temu problemowi, a u nas nie ma systemowego i spójnego rozwiązania. Ponadto pilnej poprawy wymaga powiatowa służba zdrowia. Potrzeba więcej lekarzy, zarówno podstawowej opieki zdrowotnej, jak i specjalistów. Prawo i Sprawiedliwość gwarantuje zmianę i rozwój. Wierzę, że zmiana na lepsze jest możliwa, że można zrobić dużo, jeżeli tylko się chce i ciężko pracuje.
A poza tym, o co będzie się pani starać dla mieszkańców gmin Miedźno i Popów, czyli pani okręgu wyborczego?
Chcę mocno wspierać budowę przeprawy mostowej na rzece Liswarcie. Gmina Miedźno i Popów mają porozumienie w tej sprawie. Budowla nie tylko znacząco usprawni komunikację pomiędzy gminami – skróci dojazd z Władysławowa, a także Brzózek, Nowej Wsi i Wąsosza do Miedźna – ale również z ośrodkami miejskimi – Kłobuckiem oraz Częstochową. Ale poza samym mostem, to inwestycja musi być kompletna. Powiat musi się zaangażować, by dookoła niej przebudować drogi powiatowe.
Dziękuję za rozmowę.