fbpx

W POWIATACH

Jak wybrać kancelarię do sporu z bankiem?

fot. Archiwum Klaudii Majer

Sprawy kredytów powiązanych z frankami są wciąż aktualne. W naszym cyklu wywiadów z radcą prawnym Klaudią Majer przedstawiliśmy czytelnikom podstawowe informacje pozwalające na podjęcie działań w celu uwolnienia się od toksycznego kredytu. Dziś dowiemy się, na co zwrócić uwagę wybierając prawnika do prowadzenia sprawy w sądzie.

Wielu naszych czytelników z pewnością zastanawia się jak dokonać wyboru właściwej kancelarii, która pomoże im w sporze z bankiem?

W ostatnim czasie rośnie liczba firm, które oferują pomoc prawną frankowiczom. Kluczowe jest, aby korzystać z usług radców prawnych bądź adwokatów, a nie podmiotów działających jako kancelarie prawne czy spółki z o.o. Kolejnym wyznacznikiem jest doświadczenie w sprawach frankowych, ponieważ są to specyficzne sprawy i nie każda kancelaria je prowadzi. Z informacji, jakie otrzymuję od klientów, ważna jest dla nich również możliwość osobistego kontaktu z prawnikiem, który będzie ich reprezentował w sądzie, rozwieje wszelkie obawy, przygotuje do sprawy oraz będzie z nimi w stałym kontakcie.

Czym różni się kancelaria radcy prawnego czy adwokata od kancelarii prawnych, firm odszkodowawczych czy spółek z o.o. oferujących pomoc posiadaczom kredytów frankowych?

Przede wszystkim kancelaria prawna to nie to samo co kancelaria radcy prawnego czy adwokata. Firmę, która w nazwie posługuje się określeniem „kancelaria”, może założyć każdy. Również osoba, która wykształcenia prawniczego nie posiada. Dlatego istotne jest, aby w nazwie kancelarii był tytuł zawodowy na przykład radca prawny i nazwisko danej osoby. Z kolei wszelkie spółki akcyjne czy z o.o. są jedynie sprzedawcami, pośrednikami a kontakt z klientem mają zazwyczaj osoby, które nie są prawnikami a jedynie świetnymi sprzedawcami.

Jakie korzyści wynikają z wyboru kancelarii radcy prawnego lub adwokata?

Główne znaczenie ma to, że usługi wykonuje prawnik, którego wiedza i doświadczenie zawodowe poparte są wpisem na listę radców prawnych i adwokatów. Wybór takowych do prowadzenia sprawy jest istotny, ponieważ większość spraw znajduje swój finał w sądzie, gdzie profesjonalny pełnomocnik może reprezentować klienta i ograniczyć do minimum jego wizyty w sądzie. Radca prawny, który będzie prowadził sprawę, jest związany zasadami etyki oraz zobowiązany jest do zachowania tajemnicy zawodowej. Jeśli radca prawny podejmuje się prowadzenia sprawy przeciwko bankowi, to klient ma pewność, że z tym bankiem na innej płaszczyźnie kancelaria nie współpracuje. W przypadku pozostałych firm pewności tej już nie ma.

Czy każdy radca prawny lub adwokat podejmie się prowadzenia sprawy kredytu powiązanego z frankami szwajcarskimi?

Kwestie związane z kredytami indeksowanymi czy denominowanymi w dalszym ciągu są na tyle trudne i skomplikowane, że nawet doświadczeni w innych sprawach prawnicy nie podejmują się ich, a niejednokrotnie sami zlecają prowadzenie swoich prywatnych spraw kolegom specjalizującym się w tej dziedzinie. Dlatego na wstępie należy się dopytać czy dana osoba ma doświadczenie, czy prowadziła już takie sprawy i z jakim skutkiem.

Jakie zagrożenia wynikają z wyboru „kancelarii” prowadzonej w formie sp. z o.o. lub spółki akcyjnej?

Wybierając spółkę lub kancelarię prawną, klient powierza sprawę pośrednikowi, który przekaże ją do prowadzenia „komuś” innemu, ponieważ sam nie ma wystarczających kompetencji. Trzeba sobie uświadomić, że będzie się wystawionym na szeroko zakrojone działania reklamowe. Najczęściej przez przedstawicieli handlowych, a co za tym idzie, będzie się poddawanym technikom manipulacji, jakie stosują sprzedawcy garnków, odkurzaczy – czyli tych firm, przed którymi ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz których do tej pory unikaliśmy. Działalność niektórych takich firm została już negatywnie oceniona przez UOKiK. Wybierając taką firmę, frankowicz pozbawia się realnego wpływu na wybór swojego pełnomocnika, tj. osoby, która będzie go reprezentowała w sądzie. Za każdym razem bowiem może to być inna osoba. Niezwykle stresujące jest, kiedy dopiero przed salą sądową, najczęściej w dniu przesłuchania, poznaje się swojego pełnomocnika. Istotne jest również to, że w swojej sprawie będzie się trzeba kontaktować z infolinią, na której za każdym razem rozmawia się z kimś innym. Pośrednik nie musi przestrzegać norm etyki zawodowej, nie obowiązuje go tajemnica zawodowa i może świadczyć równolegle usługi na rzecz banku.

Z reklam wynika, iż pojawiają się podmioty oferujące pomoc w sprawie sądowej bez opłat początkowych. Czy jest to możliwe?

Pojawiają się takie oferty, ale należy się zastanowić, co się za nimi kryje? Brak opłaty początkowej za prowadzenie sprawy lub niewielka opłata może funkcjonować jedynie w przypadku masowego prowadzenia spraw i przedmiotowego traktowania klientów. Zawsze należy sprawdzić, jaki będzie końcowy koszt sprawy, o którym zazwyczaj się nie mówi, i czy to się faktycznie opłaci. Istotne jest również to, na czyje konto trafią wygrane kwoty. Należy bowiem pamiętać, że nawet jeśli frankowicz otrzyma zwrot wszystkich wpłat, jakich dokonał na poczet banku, to przyjdzie moment, kiedy będzie trzeba się rozliczyć i zwrócić bankowi kwotę otrzymanego faktycznie kredytu.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę w wyborze pełnomocnika?

Istotne są osobiste odczucia. To tak, jak w życiu. Jedne osoby lubimy innych nie. Wyboru radcy prawnego czy adwokata nie powinno się dokonywać pochopnie, bez spotkania. Pełnomocnik powinien wzbudzać zaufanie, powinno się z nim dobrze rozmawiać, nie mieć oporów, żeby pytać o szczegóły swojej sprawy, powinien mieć cierpliwość i wystarczająco dużo czasu dla klienta. Niektórzy klienci potrzebują piętnastu minut rozmowy, a inni godziny. Jeśli w trakcie rozmowy okaże się, że frankowicz źle się czuje w obecności prawnika, to powinien poszukać innego, mając na uwadze, że sprawa będzie trwała około dwóch lat i kontakt z prawnikiem nie będzie jednorazowy. Po więcej szczegółów dotyczących tematyki kredytów frankowych zapraszam na stronę kancelaria-mk.pl oraz na mój facebook’owy profil, gdzie systematycznie publikuję informacje na ten temat. Wystarczy po zalogowaniu skorzystać z opcji „szukaj” i wpisać frazę: Kancelaria Radcy Prawnego – Klaudia Majer.

Jak mogą się z panią skontaktować osoby, które nie używają facebook’a?

Można wysłać wiadomość na adres e-mail: kmajer@kancelaria-mk.pl z dopiskiem w tytule: „wPowiecie” lub zadzwonić pod numer 607 289 929. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie nadesłane pytania.

Dziękuję za rozmowę.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter