fbpx

W POWIATACH

Komu lista PiS-u da poselski mandat? Okaże się na jesieni

fot. Adrian Biel

Czwórka dotychczasowych parlamentarzystów powalczy o reelekcję w wyborach do Sejmu. Tuż za nimi o miejsce na Wiejskiej zabiegać będzie spore grono samorządowców i nauczycielek.

Listę PiS-u w regionie otwiera Szymon Giżyński (na zdjęciu). To wieloletni poseł tej partii, od lipca ubiegłego roku wiceminister rolnictwa, a także pełnomocnik rządu ds. działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń. Na drugim miejscu znalazła się Lidia Burzyńska. Nim zasiadła w parlamentarnej ławie realizowała się jako nauczycielka. Trzecia lokata przypadła Mariuszowi Trepce, który objął mandat poselski w spadku po Konradzie Głębockim, gdy ten na krótko został ambasadorem w Rzymie. „Czwórka” to z kolei Andrzej Gawron, poseł i przedsiębiorca z powiatu lublinieckiego.

Miejsce piąte to natomiast Monika Fajer, specjalistka od finansów związana od lat z Solidarną Polską. Tuż za nią uplasował się Piotr Derejczyk, od dwóch kadencji wójt gminy Miedźno. Kolejna osoba na liście to Anna Kaptacz, szefowa częstochowskiego hospicjum. Następny jest Tomasz Maj, pracownik Regionalnego Funduszu Gospodarczego, spółki skarbu państwa, którą kieruje Mirosław Matyszczak, mąż szefowej biura poselskiego Szymona Giżyńskiego. Będący tuż za nim Łukasz Lange to osoba szerzej nieznana w regionie, obecnie związana z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Ostatnią piątkę na liście otwiera Paweł Ruksza, częstochowski radny obecnej kadencji, wieloletni urzędnik. Przed laty uchodził za jednego z najbliższych współpracowników Tadeusza Wrony, byłego prezydenta Częstochowy. Na miejscu jedenastym znalazła się Magdalena Pietrulewicz, prawniczka, która w ubiegłym roku bez sukcesu startowała w wyścigu o fotel wójta Wręczycy Wielkiej. Nauczycielce Danucie Służałek, jej sąsiadce na liście, nie udało się to z kolei w Poraju. Startujący z trzynastym numerem Andrzej Sowa to następny częstochowski radny PiS-u. Listę tej formacji zamyka natomiast Urszula Zaleska, polonistka.

Kandydatem partii Jarosława Kaczyńskiego do Senatu z okręgu obejmującego około częstochowskie powiaty jest obecny senator Ryszard Majer.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter