fbpx

W POWIATACH

Na Tysiącleciu testują na covida. Cena to 350 złotych

fot. Bartłomiej Romanek

Przy szpitalu na ulicy Polskiego Czerwonego Krzyża 7 Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie uruchomił punkt pobrań drive-thru wymazów na obecność COVID-19. Działa od 1 października.

Zgodnie z intencją dyrekcji placówki, ma on służyć nie tylko pacjentom kierowanym na oddziały, ale i osobom prywatnym, które poczują potrzebę takiej właśnie diagnozy. Czynny jest codziennie od godz. 7.30 do 14. Wynik testu ma być znany jeszcze tego samego dnia, a najpóźniej kolejnego z rana.

– Na miejscu dokonuje się pobrania wymazu z nosogardzieli. Odbywa się to przez otwarte okno samochodu lub przy drzwiach placówki. Po wymazie próbki trafiają do naszego laboratorium, a pacjent jedzie do domu i czeka na wynik – podkreślił Zbigniew Bajkowski, dyrektor WSS w Częstochowie podczas konferencji otwierającej działalność miejscówki.

O czym trzeba pamiętać, chcąc skorzystać z mobilnego punktu pobrań?

– Pacjent powinien zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem oraz numer PESEL. Należy również szczególnie pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, tj. założyć maseczkę, w razie konieczności kichać w zgięty łokieć oraz zachować odległość minimum 2 metrów od innych osób. Osoby, u których zostanie stwierdzony wynik pozytywny, potwierdzający obecność koronawirusa, otrzymają taką informację telefonicznie – mówi Paweł Serewko z biura prasowego instytucji.

Cena badania dla pojedynczej osoby to 350 zł. W przypadku grupy liczącej co najmniej dwadzieścia jeden osób ustalono ją na poziomie 320 zł od osoby. Z kolei dla grupy co najmniej pięćdziesięciu jeden osób – 290 zł od osoby. Czym jest spowodowana takie zróżnicowanie cen?

– Cena badania uzależniona jest od liczby osób, jakie, na przykład w ramach danego zakładu pracy, będą uczestniczyły w badaniu. Z tego powodu dyrekcja podjęła decyzję o zróżnicowaniu cen – wyjaśnia Paweł Serewko.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter