fbpx

W POWIATACH

Nie ma paniki, ale życie społeczno-kulturalne w regionie na jakiś czas wyhamuje

fot. Freepik

Zamknięto już żłobki, wkrótce to samo czeka szkoły, przedszkola i szeroko pojętą branżę rozrywkową. To pokłosie decyzji, które podjął rząd na skutek rozprzestrzeniającego się koronawirusa.

Na lokalnym podwórku obostrzenia najmocniej dosięgną jak na razie instytucje kultury. Od 12 marca nie będą działać filharmonie, opery, teatry, zamknięte będą muzea i kina, odwoływane są imprezy masowe, ale i te mniejsze organizowane chociażby przez biblioteki czy gminne centra kultury i sportu. Po zamknięciu żłobków, od 16 marca przestaną z kolei funkcjonować wszelkie placówki oświatowe. Na razie do 25 marca. Włodarze wszystkich gmin w regionie już wydali odpowiednie zarządzenia w tej sprawie, zawieszając świadczenie usług instytucji publicznych.

– Ministerstwo Zdrowia spodziewa się w najbliższych dniach przyrostu liczby zachorowań. Dlatego w trosce o dobro mieszkanek i mieszkańców gminy Blachownia podjęłam decyzję o zawieszeniu do końca marca, z możliwością przedłużenia tego terminu, wszelkich spotkań, imprez i wydarzeń organizowanych w budynkach oraz obiektach – mówi burmistrz Sylwia Szymańska. – We wtorek 10 marca premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odwołaniu imprez masowych w Polsce. Wprawdzie wydarzenia planowane przez nas nie podlegają przepisom ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, ale wiążą się z podobnym niebezpieczeństwem. To działania profilaktyczne – zapewnia.

Podejmowane przez władze samorządowe środki ostrożności idą jednak jeszcze dalej, w szczególności w zakresie obsługi interesantów w urzędach gmin. Wszędzie zbierają się także sztaby kryzysowe, by na bieżąco omawiać zaistniałą sytuację

– Dokonujemy wszelkich starań, aby zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa poprzez stałą dezynfekcję przedmiotów jak biurka, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze, telefony, klawiatury, czy terminale płatnicze. W trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne zachęcamy do załatwiania spraw urzędowych poprzez kontakt telefoniczny, mailowy oraz elektroniczną skrzynkę podawczą – ePUAP. Apelujemy o przestrzegania zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowanie się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie przestrzegania zasad higieny – oświadczają z kolei władze gminy Konopiska.

Wprowadzone ograniczenia, szczególnie te związane z zamknięciem szkół, z pewnością wymuszą konieczność zapewnienia opieki dla dzieci. Pracujący rodzice, którzy będą musieli zawiesić swoje obowiązki zawodowe mogą starać w takim wypadku o specjalny zasiłek opiekuńczy. Należy się on każdemu opiekunowi zdrowego dziecka do ósmego roku życia, a w przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym do ukończenia przez niego osiemnastego roku życia. Więcej informacji można uzyskać tutaj.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter