fbpx

W POWIATACH

Niezwykły projekt inżynierów z Krakowa. Stworzyli respirator, który kosztuje 200 złotych

fot. Urbicum

Zespół polskich inżynierów opracował i udostępnił bezpłatnie w internecie projekt respiratora, który można samodzielnie wykonać z wykorzystaniem drukarki 3D. To urządzenie ostatniej szansy. Można je z powodzeniem zastosować wówczas, gdy nie ma dostępu do profesjonalnego sprzętu.

Pomysł stworzenia respiratora VentilAid zrodził się w zespole krakowskiej firmy Urbicum, która specjalizujące się w druku 3D. Urządzenie wykorzystuje tanie i powszechnie dostępne komponenty. Gotowa jest już pierwsza, w pełni działająca wersja. Obecnie finalizowane są prace nad drugim prototypem.

– Opracowanie koncepcji VentilAid zajęło naszemu głównemu konstruktorowi Mateuszowi Janowskiemu zaledwie dwa dni – opowiada Szymon Chrupczalski z Urbicum. – Nasz respirator pozbawiony jest najpoważniejszej wady podobnych projektów, czyli konieczności stosowania trudno dostępnych elementów. Stworzyliśmy projekt w pełni funkcjonalnego urządzenia, w którym łączny koszt komponentów wynosi około 200 zł – podkreśla Chrupczalski.

To właśnie niski koszt jego budowy jest w obecnym czasie najistotniejszym czynnikiem. Jak przewidują autorzy projektu, zapotrzebowanie na respiratory będzie rosło w najbliższych tygodniach. Realny jest także scenariusz, w którym wzrastający popyt spowoduje drastyczny wzrost cen urządzeń, co może postawić chorych w jeszcze trudniejszej sytuacji.

Pełna dokumentacja pierwszego działającego prototypu VentilAid jest dostępna do pobrania ze strony projektu. Zawiera ona komplet informacji niezbędnych do wydrukowania i uruchomienia działającego respiratora. Na ukończeniu są prace nad drugą wersją, która różnić się będzie od pierwszego większą niezależnością źródeł zasilania i możliwością użycia jeszcze prostszych komponentów.

– Zwracamy się z gorącą prośbą do lekarzy, anestezjologów i techników szpitalnych z doświadczeniem w pracy z respiratorami, a także do inżynierów specjalizujących się w druku 3D oraz menedżerów, którzy mogą pomóc nam rozwijać ten projekt. Razem możemy uratować życie wielu osób. – apeluje Szymon Chrupczalski.

Chętni do pomocy mogą zgłaszać się poprzez stronę ventilaid.org, na której także udostępniony został projekt.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter