fbpx

W POWIATACH

Optymistyczne informacje ze świata dają nadzieję na szybkie pokonanie wirusa

fot. Pixabay

W całym natłoku chaosu informacyjnego, niezliczonych negatywnych komunikatów związanych z pandemią koronawirusa warto skrótowo przedstawić te wiadomości, które wlewają w przestrzeń publiczną nadzieję na rychłe przezwyciężenie obecnego kryzysu.

Najważniejsze są te płynące z Chin, gdzie w prowincji Hubei i samym ognisku epidemii, mieście Wuhan, w ciągu minionej doby nie odnotowano żadnego nowego przypadku zakażenia patogenem. Władze zamykają ostatni szpital, który w trybie pilnym wybudowali, by leczyć chorych. W Wuhan wyzdrowiała zresztą także 103-letnia Chinka, która przez minione kilka dni była poddawana intensywnemu leczeniu.

O znaczącej poprawie sytuacji w Państwie Środka świadczy również fakt, że znany producent sprzętu elektronicznego, firma Apple, ponownie otworzyła tam wszystkie swoje placówki handlowe.

Również w Azji, w Korei Południowej odnotowuje się drastyczny spadek zachorowań, a w Indiach lekarze ogłosili wyniki skutecznego leczenia choroby wywołanej koronawirusem, gdzie w procesie stosowali dostępne na rynku leki przeciwko HIV oraz malarii. Swoje obserwacje zarekomendowali kolegom po fachu z całego świata. W Japonii natomiast tamtejszy lek na grypę favipiravir we wstępnych badaniach klinicznych okazał się skuteczny w zwalczaniu choroby COVID-19.

Podobnie optymistyczne informacje płyną z Francji, gdzie metoda leczenia opracowana przez doktora Didiera Raoult, wypróbowana na grupie kilkunastu pacjentów, a opierająca się na podawaniu leku zawierającego hydroksychlorochinę, a także kombinację tego środka z antybiotykiem – azytromycyną, spowodowała skuteczne zwalczenie wirusa w ciągu kilku dni.

Dowiedziono także, że osocze pacjentów, którzy przeszli wirusa i wyzdrowieli, może być wykorzystywane w leczeniu innych zarażonych. Z kolei w Holandii specjaliści z Erasmus Medical Center w Rotterdamie znaleźli antyciała przeciwko koronawirusowi.

Chińczycy, by pomóc Włochom, udostępnili pierwszy raz poza Azją swój system błyskawicznego diagnozowania czy zapalenie płuc wywołane zostało przez koronawirusa. Wynik uzyskiwany dzięki tomografii komputerowej jest znany w ciągu zaledwie dwudziestu sekund.

W Polsce natomiast pacjent zero całkowicie wyzdrowiał i został wypisany do domu.

Myślmy pozytywnie, w gospodarce może być przez chwilę gorzej, ale z czasem będzie lepiej. Wszystkie państwa przygotowują ogromne pakiety antykryzysowe i osłonowe, które mają przeciwdziałać negatywnym, ekonomicznym konsekwencjom trwającej pandemii. By wyjechać na wakacje będzie jeszcze dobry czas. Teraz minimalizujmy skutki rozprzestrzeniania się drobnoustroju i zostańmy w domach.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter