fbpx

Janów

Otwarcie żłobka coraz bliżej

fot. Urząd Gminy Janów

Na finiszu tej kadencji samorządu wójt Edward Moskalik do wielu zrealizowanych przedsięwzięć inwestycyjnych dokłada również stworzenie gminnego żłobka.

1 lutego rada gminy przyjęła trzy ważne uchwały. Ta najważniejsza mówiła o utworzeniu nowej jednostki budżetowej – Gminnego Żłobka w Janowie, kolejna nadała jej statut i ramy organizacyjne funkcjonowania, a w trzeciej określono opłaty za opiekę i wyżywienie. Urząd gminy z kolei rozpoczął poszukiwania osoby, która będzie kierować i nadzorować prace placówki.

Przygotowania do stworzenia miejsca opieki nad najmłodszymi mieszkańcami samorządu trwały od kilkunastu miesięcy. Najpierw zabezpieczono jego finansowanie. Na prace modernizacyjne i dostosowawcze pozyskano pieniądze z programu „Maluch+”.

29 września ubiegłego roku wójt podpisał z kolei umowę z wykonawcą i prace dostosowawcze po małej sali gimnastycznej w budynku Szkoły Podstawowej w Janowie na pomieszczenia żłobka mogły ruszyć. Na dniach mają się natomiast zakończyć.

– Są już meble, zabawki i wyposażenie. Czekamy jeszcze na odbiory straży, sanepidu i nadzoru budowlanego – informuje wójt Edward Moskalik.

Pozyskane wsparcie pozwoliło na utworzenie i funkcjonowanie maksymalnie siedemnastu miejsc opieki nad dziećmi do roku do lat trzech. Pierwszeństwo w przyjęciu maluchów do placówki będą mieli rodzice z terenu gminy Janów, pracujący lub uczący się w systemie dziennym. Jeżeli liczba dzieci zgłoszonych do żłobka będzie większa niż liczba miejsc, to rada gminy postanowiła, że w postępowaniu rekrutacyjnym pierwszeństwo przyjęcia ma dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością lub z rodziny wielodzietnej.

Zaznaczono także, że w przypadku, gdy po zastosowaniu powyższych kryteriów liczba zgłoszeń nadal przekroczy liczbę miejsc, decydująca będzie kolejność zgłoszeń. W sytuacji odwrotnej natomiast, gdyby nie było wystarczającej liczby chętnych, opiekę będą mogły znaleźć w jednostce także maluchy rodziców zamieszkujących poza gminą Janów. Nabór ma się odbywać w trybie ciągłym, z wyjątkiem tego pierwszego, o którym gminne instytucje poinformują w stosownym czasie.

– Otwarcie żłobka więc coraz bliżej. Nasza gmina potrzebowała takiej oferty. Cieszę się, że udało się spełnić oczekiwania mieszkańców – podkreśla wójt Moskalik.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter