fbpx

W POWIATACH

Po 150 tysięcy złotych premii dla młodych rolników. Wkrótce rusza nabór

fot. Pixabay

Rolnicy, którzy mają nie więcej niż czterdzieści lat, będą mogli ubiegać się o przyznanie środków na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Z początkiem czerwca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nabór wniosków.

– O pieniądze może ubiegać się osoba, która w dniu złożenia wniosku ma nie więcej niż czterdzieści lat i posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Jeżeli ich nie ma, powinna uzupełnić je w ciągu trzech lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Musi też posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej jednego hektara i rozpocząć prowadzenie w nim działalności rolniczej nie wcześniej niż dwa lata przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy – wyjaśnia Katarzyna Kapica z częstochowskiego oddziału ARiMR.

Jednym z warunków przyznania sięgającej 150 tys. zł. premii jest utworzenie gospodarstwa rolnego o wielkości ekonomicznej od 13 do 150 tys. euro. Kolejny wymóg dotyczy powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie. Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej. Z kolei maksymalna powierzchnia nie może być większa niż trzysta hektarów.

Premia wypłacana będzie w dwóch ratach. Zgodnie z przepisami rolnik musi przeznaczyć całą kwotę premii na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie. Co najmniej 70 proc. tej kwoty musi zostać wydane na inwestycje w środki trwałe.

– Dotacji nie może przeznaczyć na chów drobiu, z wyjątkiem produkcji ekologicznej, prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne oraz prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej – podkreśla Kapica.

Nabór startuje 3 czerwca. Na złożenie wniosków rolnicy mają czas do 1 sierpnia.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter