fbpx

W POWIATACH

Samorządy subregionu powołują stowarzyszenie. Chcą skuteczniej walczyć o środki unijne

fot. Starostwo Powiatowe w Częstochowie

12 września w Ustroniu trzydzieści cztery samorządy subregionu północnego województwa podpisały list intencyjny, w którym wyrażają wolę jeszcze skuteczniejszego pozyskiwania i wykorzystania pieniędzy unijnych z nowej europejskiej perspektywy finansowej w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych.

Jednym z narzędzi prowadzących do wspomnianego wyżej celu ma być powołanie stowarzyszenia. Ten formalny związek gmin i powiatów odpowiadać będzie za monitorowanie i synchronizację działań, a pierwszej kolejości, wraz z liderującą subregionowi Częstochową, opracuje strategię jego dalszego rozwoju.

Jak podkreślają sygnatariusze listu, działalność stowarzyszenia będzie się skupiała na upowszechnianiu idei samorządności lokalnej i regionalnej, ochronie wspólnych interesów oraz wspieraniu subregionalnego rozwoju i współdziałania na rzecz efektywnego wykorzystywania środków unijnych w perspektywie finansowej na lata 2021-2027.

– Dzięki RIT można pozyskać znaczne środki na realizację ważnych dla mieszkańców naszego powiatu przedsięwzięć. W celu zmaksymalizowania skuteczności, samorządowcy naszego regionu postanowili połączyć doświadczenia i skoordynować działania – mówi Patryk Jeziak, rzecznik częstochowskiego starostwa.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter