fbpx

W POWIATACH

Śląskie uruchamia budżet obywatelski. Subregion północny z najmniejszym przydziałem środków

fot. Urząd Marszałkowski w Katowicach

10 mln zł to kapitał, który urząd marszałkowski wydzielił w budżecie województwa śląskiego na zadania mające być zrealizowane w przyszłym roku w ramach inicjatywy samych mieszkańców.

Inauguracyjna edycja budżetu obywatelskiego zakłada możliwość zgłaszania projektów o zasięgu wojewódzkim oraz lokalnym. W ogólnej puli do rozdysponowania będzie 2,5 mln zł, reszta przypadnie utworzonym pod potrzeby programu siedmiu podregionom.

– Na niższych szczeblach samorządu budżet obywatelski sprawdza się od lat, chcemy stworzyć przestrzeń dla tego rozwiązania również w skali województwa. Zapraszamy wszystkich do tworzenia projektów, przekonywania do nich i głosowania na najlepsze. Chcemy wspólnie edukować i wspierać, ale też dzielić się środkami i uczyć od mieszkańców, bo dla nas to również lekcja – mówił w trakcie konferencji marszałek Jakub Chełstowski.

Mieszkańcy subregionu północnego, obejmującego powiaty częstochowski, kłobucki i myszkowski oraz Częstochowę dostali do dyspozycji 875 tys. zł. To 11 proc. z puli 7,5 mln zł, a zarazem najmniej wśród pozostałych sześciu podregionów.

– Rozpoczynamy cykl spotkań informacyjnych z mieszkańcami. Wezmą w nich udział eksperci i pracownicy urzędu, którzy przybliżą założenia programu, przedstawią wzory dokumentów, które będą obowiązywały w pierwszej edycji i zaprezentują przykładowe zadania. Spotkania potrwają do 19 lipca – informują przedstawiciele urzędu marszałkowskiego.

O tym, które ze zgłoszonych wniosków wykona województwo rozstrzygnie głosowanie. Ma ono zostać uruchomione pomiędzy 12, a 30 listopada tego roku. To końcowy etap całej procedury. Wcześniej będzie czas na przygotowanie i złożenie aplikacji, których przyjmowanie ruszy z początkiem przyszłego miesiąca, a potrwa do 26 lipca.

A zgodnie z regulaminem wartość zgłoszonego projektu o zasięgu wojewódzkim nie może być niższa niż 100 tys. zł. Maksymalny jego koszt to 1,25 mln zł. Z kolei minimalna wartość tych podregionalnych to 50 tys. zł, a maksymalna – w przypadku częstochowskiego – około 437 tys. zł.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter