fbpx

Blachownia

Blachownia i Konopiska w czołówce samorządowego rankingu ogólnopolskiego dziennika

W przypadku Konopisk to już trzeci rok z rzędu, kiedy sklasyfikowane zostały w gronie jednych z najlepiej zarządzanych gmin wiejskich w kraju. W tegorocznej, piętnastej już edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” ulokowano ją na 43. miejscu we wspomnianej kategorii. W kolejnej – gmin miejskich i miejsko-wiejskich – na 32. pozycji znalazła się Blachownia.

Sąsiadujące ze sobą samorządy jako jedyne z regionu częstochowskiego znalazły się w pierwszej setce zestawienia w odpowiadających ich charakterowi kategoriach. I choć w przypadku Konopisk pozycja jest nieco niższa jak przed rokiem, to daje przedstawicielom samorządu powody do satysfakcji.

– Od wielu lat plasujemy się w ścisłej czołówce. Ranking potwierdza, że obrane przez nas kierunki rozwoju są właściwe, a także wskazuje na dobrą politykę trwałego, zrównoważonego rozwoju w wielu obszarach życia społecznego naszych mieszkańców. To motywujące, przede wszystkim do jeszcze bardziej wytężonej pracy – komentuje wójt Jerzy Żurek.

Kryteriami oceny, które premiowały do tego prestiżowego wyróżnienia były dane z bazy Głównego Urzędu Statystycznego, resortu finansów, a także drobiazgowa analiza ponad pięćdziesięciu szczegółowych zagadnień, które samorządy udostępniły w przygotowanej w tym celu ankiecie.

Jak zaznacza redakcja dziennika, zasady rankingu określone zostały przez niezależną od redakcji kapitułę ekspertów, której przewodniczył Jerzy Buzek, niegdyś premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Jego celem natomiast jest wyłonienie miast i gmin, które osiągają najlepsze wyniki w kształtowaniu trwałego, zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach. Chodzi o trwałość ekonomiczną, środowiskową, społeczną oraz w zakresie jakości zarządzania.

Co kryje się pod tym nazewnictwem?

– Trwałość ekonomiczno-finansowa to między innymi zdolność samorządu do zwiększania dochodów własnych i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, a także efektywność zarządzania finansami czy budowa potencjału rozwojowego. Trwałość społeczna obejmuje te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Bierzemy tu pod uwagą zarówno „twarde” dane o wydatkach samorządu, między innymi na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego i wymierne efekty tych wydatków, jak na przykład miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach, ale też działania w zakresie budowy społeczeństwa obywatelskiego, w tym budżet partycypacyjny czy współpraca z organizacjami pozarządowymi. Z kolei trwałość środowiskowa obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniem do zmian klimatycznych. Samorządy mają tu wiele do zrobienia choćby w zakresie gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej czy redukcji emisji spalin i smogu. Osobną kategorią jest jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami – wyjaśniają autorzy zestawienia.

O ile Konopiska w czołówce znajdują się od wielu lat, to Blachownia tak wyraziste uznanie ekspertów zyskała po raz pierwszy. Tak wysoka pozycja w kraju to wielki prestiż i wyróżnienie w zestawieniu z blisko dziewięciuset podobnymi gminami w Polsce. Ranking jednocześnie kwalifikuje samorząd na pierwszym miejscu spośród gmin miejsko-wiejskich z terenu województwa śląskiego.

– Jest to o tyle szczególny sukces, bowiem dotyczy wyłaniania najlepszych miast i gmin w kształtowaniu trwałego i zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej w strategicznych obszarach. To wyróżnienie jest nagrodą za konsekwentną pracę, determinację i skuteczną realizację postawionych celów – mówi Sylwia Szymańska, burmistrz Blachowni. – Przyczynił się do niego niewątpliwie dynamiczny, ilościowy i jakościowy wzrost inwestycji. Ranking Rzeczpospolitej jest potwierdzeniem, że Blachownia ze swoimi wynikami finansowymi, inwestycyjnymi i jakością zarządzania oraz inicjatywami społecznymi znajduje się w ścisłej krajowej czołówce – dodaje.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter