fbpx

Przyrów

Kanalizacja to dla gminy priorytet, ale jej władze chcą się też zająć innymi tematami

fot. Pixabay

Przebudowane drogi, chodniki i plac rekreacji, a nade wszystko odcinki kanalizacji. Inwestycje w ekologię to główne zadania, które gmina chce przeprowadzić w tym roku. Do budżetu gminy ma wpłynąć niemal 16,5 mln zł. Wydatki zaplanowano na poziomie 18,2 mln zł.

Na inwestycje ma być przeznaczone aż 6,5 mln zł. Na co zostanie spożytkowana ta olbrzymia suma? Przede wszystkim na dokończenie inwestycji kanalizacyjnych. Sama dotacja celowa dla Gminnego Zakładu Komunalnego ma wynieść 4,2 mln zł. Kolejne 1,5 mln zł poprawi infrastrukturę drogową, a za 450 tys. zł powstaną tereny rekreacyjne przy ulicy Św. Mikołaja w Przyrowie. GZK za wspomnianą wyżej kwotę zrealizuje kolejny etap budowy sieci sanitarnej wraz z przyłączami i przepompowniami dla Sygnotki i Zalesic. Rozpoczęta w minionym roku inwestycja, którą wykonuje firma Insbud z Tarnowa, pochłonie łącznie 3,6 mln zł, z czego w bieżącym roku zadanie ma kosztować niemal 2,5 mln zł. Kolejny taki projekt, tym razem za kwotę 1,8 mln zł, powstanie w miejscowości Staropole. Na to zadanie gmina pozyskała niemal 1,1 mln zł z funduszy unijnych. Pokryje to prawie 70 proc. kosztów inwestycji. Z kolei 130 tys. zł ma iść na opracowanie projektu planowanej rozbudowy oczyszczalni w Przyrowie.

– Zaplanowane przedsięwzięcia zwiększą znacząco liczbę osób korzystających z nowego systemu. To jedno z najistotniejszych wyzwań dla naszego, niedużego przecież samorządu. Zawsze staramy się realizować ambitne cele i pozyskiwać na nie środki zewnętrzne – mówi Robert Nowak, wójt gminy. – Przyłączenie do sieci to nie tylko czyste środowisko poprzez zmniejszenie ilości ścieków nieoczyszczonych wprowadzanych do wód i gleby. To też obecnie jedno z podstawowych dóbr, które należy się mieszkańcom, by żyło się wygodnie i bezpiecznie. Na tym się skupiamy w tym roku – podkreśla.

Słowa włodarza potwierdza tegoroczny plan zamówień publicznych. Ujęte są w nim trzy pozycje. Nieco ponad milion złotych zaplanowano w budżecie na poprawę stanu dróg i wybudowanie chodników w Zalesicach. Do modernizacji pójdą ulice Zielona, Kolejowa i Nadrzeczna. Przetarg wyłonił już wykonawcę. Najkorzystniejszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych „Myszków Sp. z o.o” z Żarek. Co ważne, przyniósł on spore oszczędności. Firma wyceniła bowiem zakres robót i swoją pracę na 788 tys. zł. Niestety, pomimo dwukrotnej próby, ciągle nie udało się znaleźć wykonawcy przestrzeni rekreacyjnej w Przyrowie. Oba przetargi zostały unieważnione przez wójta ze względu na zbyt wygórowaną ceny, które złożyły startujące w nich firmy.

Z kolei na drugi kwartał tego roku planowane jest ogłoszenie postępowania na przebudowę drogi w Zarębicach. Na ten cel zarezerwowano 350 tys. zł.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter