fbpx

Blachownia

Kontrolerzy zadowoleni z realizacji rekultywacji zbiornika wodnego

fot. Piotr Biernacki

Na przełomie stycznia i lutego kontrolerzy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej badali stan i prawidłowość realizacji inwestycji rekultywacji zbiornika wodnego w Blachowni, a także zagospodarowania otaczającego go terenu. Nie zgłosili żadnych uwag.

Rewitalizacja zbiornika wodnego i jego najbliższego otoczenia to dla samorządu Blachowni jedno z kluczowych w ostatnim czasie przedsięwzięć. Całość prac kosztować będzie przeszło 14 mln zł, z czego ponad 12 mln zł pokrywają pozyskane środki unijne na ten cel. Inwestycja prowadzona jest dwuetapowo.

Zwodowany refuler odmula i oczyszcza dno blachowniańskiego zbiornika. Łącznie, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik ekologicznych, z dbałością o unikatowe środowisko przyrodnicze, wydobytych ma być 100 tys. m³ osadów. Ten proces zamknie się w tym roku. Z kolei działania zagospodarowujące najbliższe otoczenie jeziora zostały już ukończone. W ich ramach powstało pięć kilometrów ścieżek pieszo-rowerowych, wieża widokowa czy też nowa szeroka plaża. Dodatkowo zamontowano małą architekturę, wodne fontanny oraz pomosty. Teren zyskał także ekologiczne, led’owe oświetlenie.

– W trakcie realizacji pojawiły się dodatkowe zadania, które planujemy wykonać, aby oddać do użytku kompleksowo zrewitalizowaną przestrzeń. Zabezpieczyliśmy na te zdania środki w tegorocznym budżecie. Są to między innymi budowa kawałka ścieżki, przejścia, przeniesienie i modernizacja stanicy wodnej i wypożyczalni sprzętu. Planujemy jeszcze zagospodarować północną część zbiornika. Chcemy przygotować pole caravaningowe i taką infrastrukturę, która da możliwość kilkudniowego wypoczynku – mówi burmistrz Sylwia Szymańska.

W 2018 roku przedsięwzięcie gminy zostało docenione przez Ministra Inwestycji i Rozwoju. Kapituła konkursu „Polskie Inwestycje Przyszłości” właśnie za ten projekt nominowała gminę do głównej nagrody w kategorii „Ekologiczna jednostka samorządu terytorialnego”. Jej wręczenie nastąpiło w Katowicach podczas odbywającej się w tym czasie 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Szczyt powszechnie uznawany jest za najważniejsze wydarzenie w obszarze ochrony środowiska na świecie.

Resort wyróżnił najlepsze proekologiczne przedsięwzięcia dofinansowane z funduszy europejskich, które z jednej strony szczególnie wpłynęły na ochronę środowiska, a z drugiej – stanowią przykład biznesowego sukcesu, skutecznego wdrażania innowacji oraz dobrych praktyk.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter